Na letošním Pražském Quadriennale budou přednášet divadelní a filmoví režiséři Julie Taymorová, Robert Lepage či Robert Wilson. Pořadatelé to uvedli během pondělní tiskové konference, kde zdůraznili především význam národních expozic. Ty mají letos mít parametry uměleckých instalací. „Budou mezi nimi jeskyně a lesy, někde bude vítr, jinde živá zvířata nebo písek,“ vyjmenovala umělecká ředitelka Sodja Lotkerová.

Podle ní kurátoři poprvé v historii quadriennale vytváří instalace přímo na míru prostoru, který si vybrali. „Poprvé nám také národní expozice přijdou tak kvalitní a jejich koncepce i nákresy jsme měli k dispozici dostatečně dopředu, abychom k nim nemuseli vymýšlet doprovodný program jen z obavy, že samy nebudou dostačující,“ dodala Lotkerová.

Jednotlivé expozice představí aktuální trendy současného scénického umění a kostýmního, zvukového i světelného designu. Společné budou mít to, že se ve většině případů „aktivují“ teprve s příchodem diváka. „Společnost prochází proměnami a na nich je tvorba scénografického prostoru závislá. Dnes už scénografové běžně pracují i s tancem, site-specific projekty, módními přehlídkami či s instalacemi bez herců,“ vysvětlila Lotkerová, podle níž quadriennale tuto proměnu oboru reflektuje.

Již dříve pořadatelé avizovali, že letos se přehlídka odehraje v centru Prahy. „Veletržní palác už by nám nestačil,“ vysvětlila v pondělí ředitelka Pavla Petrová, podle níž bude letošní ročník první, kde se 63 národních expozic rozprostře po různých částech centra Prahy. V minulosti se quadriennale kromě Veletržního paláce konalo především na pražském Výstavišti. Letos ale Španělé, Řekové či Mexičani své instalace umístí přímo do veřejného prostoru. Australané nechají po Vltavě plout originální lodě, Švýcaři zase na Václavském náměstí nainstalují rozměrnou rampu.

Česká expozice zabere Novou scénu Národního divadla, jeho piazzettu a také kavárnu Nona. Gros expozice bude tvořit výstava scénografky Jany Prekové zasvěcená režisérovi Janu Nebeskému, v níž mají figurovat instalace od umělců Tomáše Rullera, Michala Pěchoučka či Vladimíra Kokolii. Na Nové scéně také v rámci quadriennale proběhne premiéra Nebeského inscenace nazvané Sweet. Ve Vile Štvanice pak bude umístěna druhá část expozice nazvaná Golem Cube. Ta vychází z divadelní inscenace Golem, jež se tu v režii Ivo Kristiána Kubáka hrála před dvěma roky a pro velký úspěch opět vloni v létě. Expozice dalších zemí budou k vidění v Topičově salonu, Colloredo-Mansfeldském paláci či v Pražské křižovatce.

Nejvyšší grant z EU

Rozpočet quadriennale, které pořádá ministerstvo kultury s Institutem umění – Divadelním ústavem, na čtyřleté období činí 63 milionů korun. Z toho 34 milionů poskytlo ministerstvo, 3 miliony pořadatelé získali z dalších dotací a v přepočtu 20,8 milionu korun obdrželi na grantu z Evropské unie. „To je nejvyšší částka, která kdy byla české kulturní akci z evropského rozpočtu udělena," uvedla výkonná ředitelka quadriennale Daniela Pařízková. Nižší než slíbenou částkou naopak do rozpočtu akce přispěl pražský magistrát. Spolu s vkladem zahraničních partnerů se rozpočet celého quadriennale dle údajů ČTK blíží 100 milionům korun.

Quadriennale ale též chystá takzvané experimentální výstavy. Tomáš Svoboda v rámci projektu Předměty představí soubor různorodých věcí, u nichž nepůjde o to, k čemu slouží, nýbrž jaký za sebou mají příběh. „Bude tam například klíč z komunitního divadla v USA, který se ztratil ve vězení a pak jej režisérka náhodou nalezla u sebe v kapse,“ popsala umělecká ředitelka.

V rámci projektu nazvaného Tvůrci budou umělci předvádět gurmánské performance. A projekt Kmeny se odehraje výhradně ve veřejném prostoru. „Lidé převlečení v kostýmech a s maskami se budou procházet centrem Prahy, jezdit metrem či navštěvovat supermarkety. Bude jich vždy okolo osmdesáti,“ upřesnila Lotkerová.

Kromě umělce, režiséra a scénografa Roberta Lepage, jenž režíroval v předních operních domech včetně newyorské Metropolitní opery, do Prahy přijede přednášet také filmová a divadelní režisérka Julie Taymorová. Tu proslavil film Frida, nominovaný na šest Oscarů. V Americe je ale Taymorová známá především svými divadelními představeními včetně Lvího krále, jenž dodnes patří k nejúspěšnějším inscenacím na Broadwayi.

Dále quadriennale přivítá zakladatele berlínského souboru Gob Squad Seana Pattena či divadelníka Philippa Quesnea, jenž se svým Vivarium Studiem vloni účinkoval na divadelním festivalu v Plzni. Přednášet budou v Praze také divadelní režisérka Kirsten Dehlholmová ze souboru Hotel Pro Forma nebo švýcarský scénograf Dominic Huber. Letošní quadriennale začne 17. června na Staroměstském náměstí, již od května ale v Galerii Jaroslava Fragnera bude v rámci festivalu instalována výstava věnovaná anglické hudební přehlídce Glastonbury.