Divadlo Komorní scéna Aréna Ostrava připravuje na příští sezonu čtyři premiéry. V programu se například objeví hra o moci, spravedlnosti a chtíči Něco za něco z pera Williama Shakespeara. Ta byla dříve uváděna i pod názvy Oko za oko, Půjčka na oplátku či Veta za vetu. Jde o komedii a vznikla v roce 1604.

Jako novinku divadlo zavede od příští divadelní sezony odpolední představení, oznámila produkční souboru Hana Fialová. "Prodej předplatného jsme už zahájili. Jednou z novinek je zavedení takzvaného odpoledního předplatného. To je určené pro naše návštěvníky, kterým večerní termíny představení nevyhovují. Odpolední předplatné má svůj hrací den vždy v neděli od 17.00," dodala Fialová.

Další chystanou premiérou Arény bude hra francouzského autora Borise Viana z roku 1957 Budovatelé říše. Její autor působil i jako prozaik, novinář a kritik, jazzový hudební skladatel, ale také trumpetista, písničkář, herec, malíř, překladatel, scenárista a člen kolegia patafyziky. Jeho nejslavnější román Pěna dní se stal populárním až po Vianově smrti.

Hra Budovatelé říše popisuje dny jedné rodiny, jež se neustále stěhuje do vyšších pater domu – vždy, když se ozve hluk. Vedle služky Husy je s rodinou i fackovací panák Schmürz. Protagonisté rozhodně nežijí v idyle, vztahy jsou napjaté a celému dramatu vládne citový chlad.

"Diváci se mohou těšit i na inscenace Top Dogs Urse Widmera a Lidská tragikomedie Ladislava Klímy," uvedla Fialová. První hra, jejíž autor, švýcarský spisovatel a překladatel, zemřel loni, je sociální satirou o propuštěných topmanažerech. Poprvé byla uvedena v roce 1997.

Českou autorskou scénu bude v programu Arény zastupovat Lidská tragikomedie, která je nejvýznamnější a také nejzábavnější divadelní hrou originálního, ve své době nedoceněného českého filozofa a spisovatele Ladislava Klímy (1878-1928). Groteskní filozofické drama, ve kterém se pět spolužáků setkává na oslavě maturity, poté po třiceti a znovu po pětadvaceti letech, je satirickým a ironickým podobenstvím o ztroskotání velkolepých mladických snů v přízemní šedi života.

Související