Slovenská městská organizace zrušila vystoupení českého divadelního souboru Farma v jeskyni, který se měl koncem května na festivalu v Košicích představit s inscenací nazvanou Informátoři. Důvodem tohoto kroku byla podle slovenských medií skutečnost, že představení o moci nadnárodních koncernů, zaměřených na neustálé zvyšování produkce, je příliš kontroverzní.

Městská organizace K13, která spravuje košická kulturní centra, ale uvedla, že za zrušením části programu je krácení rozpočtu.

Vystoupení souboru bylo naplánováno na festivalu Use the City – Naše sídliská, jehož cílem je představit různé formy a podoby umění ve veřejném prostoru. Dva týdny před zahájením projektu ale divadlo dostalo podle medií od organizace K13 písemnou informaci, že představení nelze odehrát "z důvodu politické povahy".

Už dříve se prý spekulovalo o zrušení vystoupení pražského souboru kvůli tomu, že inscenace je údajně politicky příliš kontroverzní.

"Ředitel K13 Ján Kováč nepoškodil tímto neuctivým a neprofesionálním jednáním jen náš soubor a hostující umělce. Především zpochybnil fungování kulturní instituce financované z veřejných zdrojů, která má být řízena na základě uměleckých a nikoliv politických rozhodnutí," reagoval umělecký šéf souboru Farma v jeskyni Viliam Dočolomanský.

Kováč ale řekl, že ke zrušení vystoupení došlo kvůli nedostatku peněz. "Představení Informátoři bylo zrušeno z důvodu krácení dotace (slovenským) ministerstvem kultury o 33 procent. Politické důvody zrušení zásadně odmítáme," uvedl podle listu Denník N Kováč.

Inscenace Informátoři byla na Slovensku poprvé uvedena loni. Inspirací pro tvůrce představení se stal konkrétní případ firmy, který se dostal až k soudu. Soubor se nekalé praktiky společnosti pokouší přibližovat prostřednictvím scénické kompozice akce, videa, slova a živé hudby.

Představení Inscenátoři se volně inspiruje skutečnou kauzou ze Švýcarska, kde malá potravinová korporace nasadila informátorku do skupiny aktivistů. Inscenace se ptá po tom, co se skrývá za marketingovým obrazem podobných korporací. "Tento projekt Farmy v jeskyni je cíleným průnikem umělců do oblasti, která jim do té doby byla neznámá," avizují autoři.

Související