Třináct večerních představení v divadle, dvojnásobný počet doprovodných programů s volným vstupem venku a program v 15 dalších městech nabídne 27. ročník festivalu Tanec Praha.

S hlavním programem v Praze je letos srovnatelná prezentace festivalu v Plzni, jež je Evropským hlavním městem kultury. V Plzni se poprvé představí i událost sezony, jak pořadatelé označují vystoupení hlavní hvězdy. Jednou z letošních dvou je německý soubor slavné choreografky Sashi Waltzové.

"Sashu Waltzovou jsme pro Tanec Praha objevili těsně předtím, než se stala světovou hvězdou. Na festivalu hostovala v roce 1994 s inscenací Travelogue I - Twenty to Eight, která ji vynesla na piedestal evropské scény," řekla ve čtvrtek novinářům zakladatelka Tance Praha Yvona Kreuzmannová. Totéž představení, jež má skupina celou dobu na repertoáru, uvede soubor 15. června v Plzni.

Hlavní, pražskou část festivalu zahájí 3. června soubor Sasha Waltz & Guests dílem Impromptus, v němž se choreografka od tanečního divadla přiklonila ke klasické hudbě a vytvořila inscenaci na hudbu Franze Schuberta. Ta se při představení hraje živě.

Druhou událostí sezony má být historicky první hostování slavného izraelského souboru Batsheva Dance Company, který vede jeden z nejvýznamnějších současných choreografů, i v Česku již oblíbený Ohad Naharin. Jeho práci na Tanci Praha již představil soubor Batsheva Ensemble, juniorská skupina zmíněného souboru, a Ženevský balet. Naharinovo dílo v Praze uvedl i český soubor 420people a od června ho bude mít na repertoáru Národní divadlo.

Batsheva Dance Company na festival přiveze novou inscenaci, kterou v Praze uvede těsně po světové premiéře 1. června v Tel Avivu. Jmenuje se symbolicky "Last Work". "Zatím o ní nic nevíme, ale všichni věříme, že poslední nebude," řekla Kreuzmannová.

Festival předznamená od 25. května týdenní Tanec Praha dětem, který nabídne otevřené hodiny a dílny, a také on vycestuje do regionů. Projekt VEN.ku TANCI nabídne taneční vystoupení na Kampě, na náměstí Míru, v Letenských sadech či na nákladovém nádraží Žižkov. Program je na www.tanecpraha.cz.

Festival s patnáctimilionovým rozpočtem se i po čtvrtstoletí existence potýká s každoročním krácením státní dotace. Letos v grantovém řízení získal 1,92 milionu proti loňským více než třem milionům. Součet příspěvků od Prahy, Plzně, Brna, Ostravy, Plzeňského kraje a společnosti Plzeň 2015 letos činí 4,5 milionu.

Tanec Praha spoléhá na nový program pro velké festivaly, které ministerstvo slibuje zavést od příštího roku. V dubnu vznikla Česká asociace festivalů, kde je kromě Tance Praha třeba Colours of Ostrava či Struny podzimu.

Související