Hudba je jedním z témat, kterému se věnuje právě začínající mezinárodní scénografický festival Pražské Quadriennale, a tak bude důležitou roli hrát i na jeho středečním zahájení. To se uskuteční od 18 hodin na pražském Staroměstském náměstí. Zazní zde dílo Viliama Dočolomanského v podání divadelního souboru Farma v jeskyni, Orchestru Berg a dívčího folklorního souboru Poľana z Jarabiny.

„Divadelní soubor Farma v jeskyni je mimo jiné proslulý svou rytmikou a hudebností. Jeho režisér Viliam Dočolomanský se navíc v současnosti řadí k nejznámějším českým umělcům v zahraničí. Proto jsem ho požádala, aby zkomponoval speciální skladbu pouze k příležitosti slavnostního zahájení Quadriennale,“ vysvětluje umělecká ředitelka přehlídky Sodja Lotkerová.

Neobvyklé na středečním zahájení je spojení třech souborů do jednoho vystoupení. Farma v jeskyni sdružuje performery bez ohledu na národnost, profesi či umělecký směr. Většina jejich inscenací se nachází na pomezí fyzického, tanečního a hudebního divadla. Vedoucí souboru Viliam Dočolomanský, který kromě režie také skládá hudbu k většině představení, je navíc držitelem prestižní Evropské ceny nové divadelní reality.

Orchestr Berg v čele s dirigentem Peterem Vrábelem se naopak řadí k významným českým hudebním tělesům zaměřujícím se na interpretaci soudobé vážné hudby.

Členové souboru Poľana z Jarabiny se pak svou tvorbou snaží zachovat originální folklorní tradice především z regionů východního Slovenska.

O co přesně při zahájení festivalu půjde, organizátoři dopředu říct nechtějí. „Prozradím jen to, že všichni účinkující budou mít stejně důležitou roli. Díky tomu, že se společně sejde Farma v jeskyni, zahraje Orchestr Berg a zazpívají holky z východního Slovenska, by se mělo jednat o mix úplně odlišných hudebních stylů. Ostatní detaily však zůstanou tajemstvím až do samotného zahájení,“ říká Lotkerová.

Na slavnostní zahájení bude navazovat několik vernisáží připravovaných expozic. Od půl sedmé začne například výstava v Kafkově domě nebo v Clam-Gallasově paláci, od sedmi hodin pak v Pražské křižovatce a v Topičově saloně.

„Rozhodně bych všem doporučila navštívit Slovenskou expozici v Pražské křižovatce, ta bude hodně elegantní, jednoduchá a klidná. Naopak Česká expozice v Národním divadle bude velmi vášnivá, barevná a experimentální, skoro až šílená,“ vysvětlila Lotkerová.

PŘIJET PRO INSPIRACI

Pražské Quadriennale se koná každé čtyři roky už od roku 1967 a vždy přiláká tisíce návštěvníků z Čech i ze zahraničí. Letošní třináctý ročník potrvá až do 28. června. Podle Sodji Lotkerové mají na této akci odborníci i veřejnost možnost zapojit se do programů i diskusí, což je jeden z hlavních důvodů, proč se do Prahy rádi vracejí. „Umělci, odborníci i studenti si na Quadriennale už tak zvykli, že jednoduše potřebují jednou za čtyři roky přijet, aby diskutovali s kolegy a načerpali novou inspiraci,“ dodala Lotkerová.

Na Slovenské expozici bude k vidění tvorba kostýmního návrháře Milana Čorby, který kostýmy vnímá jako odrazy individuálních charakteristik každého, kdo je nosí. Česká expozice zase představí výtvarné instalace předních českých umělců Tomáše Rullera, Michala Pěchoučka nebo Vladimíra Kokolii.

Součástí Pražského Quadriennale je i projekt SWEET/SWEET/SWEET scénografky Jany Prekové, odehrávající se po celých jedenáct dní na piazzettě Národního divadla. Na projektu se budou podílet přední čeští herci a hudebníci.

Organizátoři festivalu upozorňují i na další doprovodný program. „Pražské Quadriennale doprovází akce Performing Prague. Díky ní mohou zahraniční hosté, ale i cizinci žijící v Praze vidět výběr šedesáti nejzajímavějších českých představení za posledních několik let, která budou jazykově bezbariérové nebo doplněná anglickými titulky,“ doplňuje ředitelka Pražského Quadriennale Pavla Petrová.