Národní divadlo Brno v uplynulé sezoně 2014/2015 zvýšilo tržby o osm milionů korun, uvedl v úterý ředitel divadla Martin Glaser.

Tržby činily skoro 54,5 milionu korun, o rok dříve to bylo přes 46 milionů. Návštěvnost zůstala zhruba stejná jako o rok dříve, přišlo přes 230 tisíc lidí.

Národní divadlo Brno hospodaří s ročním rozpočtem přes 300 milionů korun. Podle Glasera dává kolem 220 milionů město, zhruba šestinu pokrývá divadlo tržbami, zbytek kryjí příspěvky od státu, Jihomoravského kraje nebo peníze z pronájmů budov a dalších činností.

V sezoně 2014/2015 mohli lidé v divadle vidět přes 600 představení na třech scénách. Janáčkovo divadlo, Mahenovo divadlo a divadlo Reduta nabídly přes 354 činoherních představení, 179 oper a 75 baletních vystoupení. Lístky byly k dostání od stokoruny až po téměř 260 korun za jedno představení.

V průměru byla baletní a činoherní vystoupení ze tří čtvrtin zaplněná, opera byla v průměru zaplněná dvěma třetinami diváků. "Uplynulá sezona byla tou první, kterou připravilo naše nové vedení. Zvládli jsme ji a byla úspěšná, přestože jsme měli na přípravu extrémně krátký čas," uvedl Glaser.

Podle něj je pozitivní, že se masivně zvýšila návštěvnost baletu a opery. V uplynulé sezoně přišlo na balet 46 tisíc lidí, zatímco o rok dříve jich bylo přes 41 tisíc. Opera měla návštěvnost více než 82 tisíc, o rok dříve to bylo necelých 74 tisíc.

Právě díky tomu zaznamenalo divadlo nárůst v tržbách, protože v poslední oblasti činoherních představení se návštěvnost snížila na 102 tisíc, přičemž o rok dříve na činohru přišlo skoro 117 tisíc lidí.

Národní divadlo Brno mělo v loňském roce přebytek téměř čtyři miliony korun, předtím bylo ve ztrátě. Podle Glasera čísla za letošní první půlrok ukazují, že by hospodaření i v letošním roce mohlo být v kladných číslech.

Související