Hlavní ocenění festivalu umělecké alternativy ...příští vlna/next wave..., který se od 18. září koná v Praze, převzal v pátek v experimentálním prostoru Roxy/NoD režisér a teoretik v oblasti loutkového divadla Karel Makonj.

Obdržel poctu nazvanou Živoucí poklad, stejně jako před ním například Ivan Vyskočil, Bořivoj Srba, Eva Tálská, Jan Schmid, Ctibor Turba, Arnošt Goldflam, Bohdan Holomíček či Andrej Krob.

Přehlídka tak ocenila, že na přelomu 60. a 70. let Makonj založil experimentální scénu Vedené divadlo, měl podíl na vzniku Divadelní pouti a "otočil kormidlo" v Ústředním loutkovém divadle (nyní divadlo Minor). Oceněn byl i za pedagogické působení na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU, za svůj teoretický a publikační vklad oboru.

V kategorii Projekt roku byl poctěn Pavel Zajíček s tvůrčím týmem inscenace Pustina, kterou loni uvedlo Studio Hrdinů. "Inscenace je poctou hudebnímu undergroundu a především osudu a imaginaci jedné z jeho nejvýraznějších osobností, vedoucímu skupiny DG 307 Pavlu Zajíčkovi," charakterizovala ji porota. Její text s režisérem Miroslavem Bambuškem napsal, ale sám v ní i vystupuje, což jí dodává pečeť autenticity.

Osobností roku se stal Štěpán Kubišta a jeho spolupracovníci za otevření dvou nejen divadelních svatostánků na netradičních místech. Jatka78 v holešovické tržnici a Přístav 18600 na Rohanském ostrově podle vedení přehlídky zkulturňují ducha návštěvníků i široké okolí. Prostory přitom nepopírají genia loci místa a programy nejsou komerčně zaměřeny.

Další z poct převzal jako Objev roku Antonín Brinda za své performance nazvané Animálie a NOT.FOR___: FUNKČNÍ-DYSFUNKČNÍ i za dlouhodobý divadelně-sociologický průzkum Proti revoltě. Performer si podle poroty zvolil filozofický a minimalistický přístup k pouličním akcím. "Oceňujeme především Brindovo odhodlání jít za poznáním a uměním nepřímočarou cestou," uvedli její členové.

V kategorii Publikační čin roku byl oceněn Ctibor Turba za dokončení čtyřdílného cyklu "alfredovských" publikací, mapujícího historii svých projektů. Po knihách Cirkus Alfred (2006) a Pantomima Alfreda Jarryho (2012) vydal v roce 2014 tituly Alfred & spol. a Alfred ve dvoře. Porota vyzdvihla i jednotnou grafickou úpravu celé řady a Turbovy kresby.

Producentským počinem roku se stalo oživování bývalé papírny ve Vraném nad Vltavou, na kterém mají zásluhu Ivan Mečl, Sylva Hampalová a Gabriela Náhlíková. Pod názvem Perla se stává multikulturním střediskem, které navštěvuje nejširší spektrum diváků. Dokládá, že nejen ve velkoměstech mohou fungovat na dobrovolnické bázi umělecká i odpočinková centra.

Pocty významným osobnostem, projektům, objevům a činům ve sféře nezávislého a alternativního divadla festival vyslovuje od roku 2003. Ceremoniál dnes doprovodila skupina Boca Loca Lab s režisérem Jiřím Adámkem. Vyznamenaní převzali "zrcadla", tradičně navržená výtvarníkem a divadelníkem Petrem Niklem.

Festival ...příští vlna/next wave..., který je setkáním divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy, skončí 29. září.

Související