Dvacátý ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka zahájí 5. listopadu ve Státní opeře světově proslulá berlínská Volksbühne. Hravá, barevná a vtipná inscenace Herberta Fritsche se jmenuje "der die mann".

Kouzelník velkých iluzí Fritsch v ní ztvárnil texty vídeňského dadaisty Konrada Bayera groteskně a s živou hudbou, jak ve čtvrtek uvedl mluvčí festivalu Milan Neubauer.

Letošním laureátem Ceny Josefa Balvína, kterou přehlídka uděluje za nejlepší českou inscenaci německojazyčného textu, je Fassbinderova Brémská svoboda. Tu Martin Františák nastudoval v produkci Městského divadla Kladno. Na festivalu bude uvedena na jevišti pražského Divadla Komedie.

"Jubilejní ročník festivalu zahájíme opět divadelním výletem. Stovka diváků se vydá za Goethovým Faustem do mnichovského Residenztheateru, kde vedle Wernera Wölberna v titulní roli vystupuje jako nezapomenutelný Mefisto herečka Bibiana Beglauová, která se v roce 2012 představila v Praze v roli Petry von Kantové," uvedl mluvčí.

V Divadle na Vinohradech se pak představí Deutsches Theater Berlin. Režisér Bastian Kraft, který v Praze v minulosti uvedl inscenaci Kafkovy Ameriky, připravil nyní Dürrenmattovu Návštěvu staré dámy. A to ve vyzývavém, téměř muzikálovém duchu, neboť titulní hrdinku hraje pět různých osob, a to ještě ne výlučně žen, s přetvořenými songy Lady Gaga.

Lucemburskou účast v Praze zajistí režisér, herec a hudebník Martin Engler. Jeho inscenace vznikla přímo pro Prahu na základě deníkových záznamů Franze Kafky, má mísit žánry divadla, hudby a výtvarného umění.

Následovat bude další Kafka, neboť jubilejní ročník pozve publikum do zahraničí dvakrát. "Tentokrát do Saska, kde v drážďanské státní činohře (Staatsschauspiel Dresden) vznikla inscenace Kafkovy Ameriky v režii Wolfganga Engela. Divadelní adaptaci napsali Pavel Kohout a Ivan Klíma," podotkl Neubauer.

Touto strhující inscenací podle něj festival připomene Kohoutovu zakládající roli na této přehlídce. Půjde o poctu tomuto dramatikovi a zprostředkovateli česko-německého dialogu.

Schauspiel Frankfurt pak uvede na Nové scéně Národního divadla vizuálně úchvatnou inscenaci Zámku Franze Kafky v režii Ersana Mondtaga.

Divadlo Archa bude hostit Kontrolu kvality – produkci kolektivu autorů a režisérů Rimini Protokoll, který pracuje s autentickými představiteli vlastních příběhů.

King Size je název švýcarské produkce v režii legendárního Christopha Marthalera (Theater Basel/Théâtre De Vidy, Lausanne), kterou bude hostit Divadlo Komedie. Má jít o jeden z nejveselejších a zároveň nejmelancholičtějších večerů soudobého německojazyčného divadla.

Předposlední produkci vytvoří na Vinohradech text současného německého dramatika Wolframa Lotze Směšná temnota, který režisér Dušan David Pařízek připravil ve vídeňském Burgtheateru. Inscenace zvítězila v prestižní anketě Theater heute a stala se inscenací sezony 2014/2015.

Jubilejní ročník uzavře činoherní Don Giovanni v podání hamburského Thalia Theateru. Odehraje se ve Stavovském divadle, kde před 228 lety došlo k prvnímu provedení této Mozartovy opery. Stovka žen z publika dokonce dostane šanci stanout na jevišti a být součástí představení.

Předprodej vstupenek začne 15. října v síti Ticketpro.

Související