Cenu Divadelních novin za herecký výkon sezony bez ohledu na žánr převzal ve čtvrtek v Praze Juraj Kukura. Jako Fjodor Karamazov exceluje v inscenaci Bratři Karamazovi, kterou v pražském Činoherním klubu začátkem roku volně nastudoval podle dramatizace Evalda Schorma režisér Martin Čičvák.

"Nejdůležitějším poznáním této akce je, že Československo stále existuje. Nic se nezměnilo, v podstatě se máme ještě raději," řekl slovenský rodák Kukura.

Poděkoval inscenátorům za to, že ho do hlavní role obsadili, a připomněl slova starého Karamazova, který tvrdil, že pro něj nikdy nebyla žádná žena dost škaredá. Především Kukura poděkoval režisérovi, který je rovněž ze Slovenska.

Mezi činoherními projekty zabodoval Marián Amsler za režii inscenace Vyhnání Gerty Schnirch v brněnském HaDivadle. Z alternativní scény zvítězilo pražské Studio Hrdinů, respektive Pavel Zajíček a Miroslav Bambušek za autorství a režii inscenace Pustina.

V kategorii posuzující hudební divadlo si cenu Divadelních novin odnesli dirigent Miroslav Oswald a režisér Jan Antonín Pitínský za inscenaci Pád Antikrista, kterou uvádí Moravské divadlo Olomouc.

Ocenění v kategorii Taneční a pohybové divadlo patří tvůrčímu duu Skutr (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) a Janě Burkiewiczové za režii a choreografii inscenace Walls & Handbags, která měla letos premiéru v produkci Losers Cirque Company na festivalu Letní Letná v Praze.

V loutkovém a výtvarném divadle zabodovali Dominika Špalková, Tomáš Žižka a Ondrej Spišák z královéhradeckého Divadla Drak díky námětu a koncepci inscenace Labyrint světa a ráj srdce.

V kategorii Publikační počin v oblasti divadla byla oceněna Jitka Goriaux Pelechová za autorství publikace Divadlo Thomase Ostermeiera - na cestě za novým realismem, kterou loni vydalo nakladatelství Kant.

V posledních letech se ocenění kulturního čtrnáctideníku Divadelní noviny posunula kvůli nedostatku financí z kdysi honosných poct spíše do roviny cen čestných, které podporují svým výtvarným dílem přední domácí umělci.

Po Jiřím Anderlovi, Vladimíru Suchánkovi, Michalu Pěchoučkovi a Jiřím Jelínkovi přebírali letos vyznamenaní obrázky dramatika, scénografa a malíře Egona Tobiáše.

Podle šéfredaktora Divadelních novin Josefa Hermana se ceny udělovaly popatnácté, konkrétně za tvůrčí počiny v sezoně 2014/2015.

"Porotu sestavila redakce z členů Společnosti pro Divadelní noviny a našich spolupracovníků. Dvoukolového hlasování se zúčastnilo 27 porotců. Do druhého kola postoupily tři počiny, které získaly nejvíc nominací. O vítězi se rozhodlo hlasováním po rozpravě členů jury," řekl Herman. Všech, kteří prošli tímto sítem, si velice váží.

Předání Cen divadelních novin se uskutečnilo v novém divadelním prostoru Jatka78 v Praze. Ceny za redakci předali a doplnili krátkým programem žongléři vystupující pod názvem Bratři v tricku.

Související