Když britský herec Benedict Cumberbatch začínal v Londýně hrát Hamleta, prosil diváky, aby ho na jevišti nenatáčeli. Teď ale Cumberbatch zlomil rekord, právě když byl na jevišti natočen v roli Hamleta, píše agentura AP.

Čtvrteční přenos Shakespearovy hry v rámci cyklu NT Live, pořádaného londýnským National Theatre, vidělo v kinech po celém světě více než 225 tisíc diváků – nejvíc, co kdy na inscenace z tohoto divadla do kin přišlo.

Představení se odehrálo v londýnském Barbican Theatre a vysílalo jej také jedenáct tuzemských kin.

Celkem se Hamlet přenášel do 1400 biografů v 25 zemích a mimořádný zájem byl o něj i ve Velké Británii. Podle deníku Guardian Hamleta ve čtvrtek vysílalo 87 procent všech anglických kin.

Přenosy z anglického National Theatre do kin začaly v roce 2009. Mezi nejúspěšnější představení patřil Frankenstein, v němž vedle Benedicta Cumberbatche účinkoval Jonny Lee Miller, dále inscenace Krále Leara v podání Sama Mendese nebo Tramvaj do stanice touhy s herečkou Gillian Andersonovou.

Po jedné ze srpnových inscenací Hamleta Cumberbatch řekl fanouškům, kteří na něj čekali venku před sálem, že si „neumějí představit, jak strašné je být filmován na jevišti“.

Hamleta ve čtvrtek přenášela tuzemská kina Aero, Bio Oko a Světozor v Praze, Scala v Brně, Centrum v Havířově, Radnice v Jablonci nad Nisou, Vesmír v Náchodě, Měšťanská beseda v Plzni, Jitřenka v Semilech, Oko v Šumperku a Vatra ve Vsetíně.

Související