Komorní scéna Aréna uvede v sobotu v Ostravě premiéru Něco za něco, inscenaci hry Williama Shakespeara. Představení režíruje Ivan Krejčí, hrát v něm bude téměř celý herecký soubor divadla. Pro divadlo to bude první premiéra sezony.

Hru uvede Aréna v novém překladu Martina Hilského. Podle mluvčí divadla Alice Taussikové jde o málo hranou Shakespearovu komedii, jež byla do češtiny v minulosti překládána také jako Oko za oko, Veta za vetu či Půjčka za oplátku.

"Něco za něco je málo hraná hra, protože není příjemná. Není to komedie z těch líbezných, ale je hořká a temná a nesmírně aktuální. Je to hra o korupci, termín něco za něco je logo, definice korupce," uvedl Hilský.

Děj se odehrává ve středověké Vídni, kde se korupci velice daří. Mnoho zločinů přehlížel i vídeňský vévoda, který se rozhodne pod záminkou neodkladné diplomatické cesty předat vládu nad městem přísnému soudci Angelovi. V mnišském převleku pak sleduje, jak se Angelo začne měnit a zneužívat svěřenou moc.

 

 

"Něco za něco je dalším z textů světového divadla, jejichž prostřednictvím se tvůrci Komorní scény Aréna vyjadřují k aktuální společenské situaci, aniž by tuto klasickou dramatickou literaturu zneužívali či se ji snažili přizpůsobit svým záměrům prostřednictvím násilných aktualizací," uvedla mluvčí divadla Taussiková.

Premiéra v Komorní scéně Aréna začne v sobotu 31. října v 18.30 hodin. V roli vídeňského knížete se představí nový člen divadla Štěpán Kozub, který před prázdninami odmaturoval na Janáčkově konzervatoři a gymnáziu v Ostravě a pro nějž jde o první velkou příležitost. Angela bude hrát Marek Cisovský.