V Ostravě začal nový kulturní festival Norma. Přehlídka, která propojuje autorské divadlo a současné umění, potrvá do soboty 14. listopadu.

Program je rozdělený na polský a český den. Ve čtvrtek odpoledne v areálu Dolu Hlubina festival zahájilo představení “Tato linka sleduje pohyb mé ruky" od jednoho z nejvýraznějších představitelů konceptuálního umění Jána Mančušky. Za pořadatele to řekl Jan Nemček.

Mančuška byl český konceptuální umělec slovenského původu. Zemřel v roce 2011 a svůj poslední počin "Tato linka sleduje pohyb mé ruky" už nestihl realizovat.

Festival chce takto vzdát autorovi poctu a představení bude uvádět po oba dny. "Chystaná performance je dílem dvojice Jan Horák a Michal Pěchouček, vznikla ve spolupráci se souborem Crewcollective a v koprodukci Galerie hlavního města Prahy," řekl Nemček.

Nejočekávanějším představením festivalu bude podle něj umělecký projekt Mše. "My Poláci jsme rozdělení a plní konfliktů," popsal základ své hry autor Artur Zmijewski. "Dělí nás zdi politiky a náboženství, zdi umění a každodenního života. Někteří hledají útěchu v církvi, jiní v divadle – chrámu umění. A tak se ptáme, zda rituál, který vzdává poctu katolické společnosti, provedený na místě, které vzdává poctu společnosti světské, má šanci učinit zázrak proměny propasti v most," řekl.

Český den přinese dva experimentálně laděné činoherní projekty Studia Hrdinů a performance Evy Koťátkové, laureátky Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Festival Norma má podle pořadatelů ambice stát se významnou kulturní událostí, která propojí různorodé publikum i skupiny umělců. Pilotní ročník mapuje kontext česko-polský, budoucí ročníky zprostředkují dění i na slovenské, maďarské, rakouské nebo německé divadelní scéně.

Zároveň chce festival ukázat, jak výtvarníci a současné umění ovlivňují podobu inscenací, ale i tvorbu umělců, kteří přijímají podněty ze současného autorského divadla a využívají prvky dramatu pro své umělecké vyjádření.