Divadlo Archa 20. listopadu zahájí desetidenní festival dokumentárního divadla Akcent. Chce konfrontovat divadlo a různé formy komunitního umění, sociálních intervencí či obecně umění ve veřejném prostoru.

Letošní motto festivalu zní "osobní a společné" a diváky zavede třeba do budovy bývalého Federálního shromáždění, jiná představení se budou odehrávat v bytech přihlášených zájemců.

Akcent počítá s aktivními diváky, kteří se nebojí vyjádřit svůj osobní názor, pocity, sny a představy. Festival vznikl před pěti lety jako platforma pro umění, které překračuje hranice mezi uměleckou tvorbou, sociálními problémy a politikou.

Každý z projektů Akcentu nabízí jiný pohled na letošní téma. Argentinská režisérka a hudebnice Lola Ariasová se vrací na Akcent již potřetí. Letos přichází s divadelním představením s názvem Konkurz na revoluci. Jeho účastníci budou mít možnost se rozhodnout, zda se stanou aktéry rekonstrukce historického okamžiku - demonstrace na Václavském náměstí, která se uskutečnila 21. listopadu 1989, nebo zůstanou pouhými diváky.

Ti, kteří vstoupí do "konkurzu na revoluci", si mohou zvolit anonymní postavu v davu nebo výraznou osobnost, která se objevila v ten den na balkoně Melantrichu po boku Václava Havla, nebo roli Havla samotného. Výběr postavy z minulosti je ovlivněn osobním názorem nositele role.

Téma Evropy, evropských hodnot a rozhodování o společné Evropě se v programu Akcentu promítne několikrát. Název projektu Evropa u vás doma skupiny Rimini Protokoll je společenskou hrou náhodně sestavené skupiny lidí, která se sejde v kuchyni hostitele projektu.

Hraje se nad mapou Evropy, na níž každý účastník označí místo svého narození, zaměstnání či své oblíbené. Postupy známými ze společenských her si všichni společně kladou otázku, zda jednotlivci, kteří se navzájem neznají, budují spolu v cizí kuchyni svými názory a postoji společnou oblast zvanou Evropa.

Večeří pro 80 lidí je projekt Divadla Archa a Staatsschauspiel Dresden Pěšky mezi Drážďany a Prahou. Dva performeři, jeden z Čech a druhý z Německa, vyrazili koncem srpna pěšky krajinou s cílem dozvědět se od lidí na trati mezi Drážďany a Prahou, jak se jim na česko-německé hranici žije. Oba zaznamenávali po dobu jednoho týdne názory obyvatel příhraniční oblasti na video.

Multimediální představení s česko-německými specialitami otevře otázky, na které budou hledat odpovědi performeři, přizvaní odborníci i sami diváci.

Související