Premiéra literárního kabaretu nazvaného S úsměvy idiotů proběhne ve čtvrtek v pražském Divadle v Dlouhé. Představením, jehož kostru tvoří písně Jana Vodňanského a Petra Skoumala, navazuje divadlo na sedmnáctiletou kabaretní tradici.

V představení zazní i dílo básníka a režiséra inscenace Jana Borny, účinkovat budou Michaela Doležalová, Filip Cíl, Miroslav Hanuš, Čeněk Koliáš, Pavel Tesař nebo Tomáš Turek.

Po čtvrteční premiéře divadlo kabaret uvede ještě v pátek 20. a v sobotu 21. listopadu, další tři reprízy se plánují na prosinec.

Inscenace je ohlédnutím za textappealovou formou divadla, kterou proslavily malé scény a autorské dvojice šedesátých let – například Jiří Suchý a Jiří Šlitr nebo Miloslav Šimek a Jiří Grossman.

"Divákům předkládáme poetický večer, o kterém se domníváme, že je vlastně velmi aktuální," řekl autor scénáře a spolurežisér Miroslav Hanuš. "Myslíme si, že poezie, nadhledu, rozjímání, lehce ironického humoru či podobných jemným ingrediencí potřebných k žití života je vlastně akutní nedostatek," dodal.

V představení kromě Bornových básní figuruje ještě anonymní poezie a nápisy ze zdí činžáků nebo toaletních kabinek tak, jak je posbírali básníci Zdeněk Troup a Miroslav Holub.

Libreta Vodňanského a Skoumala autoři použít nechtěli. "Výsledkem by nemohlo být nic jiného, než jen horší replika některého jejich autorského pořadu," řekl Hanuš.

Inscenace je věnována Skoumalovi, jehož písně na texty Jana Vodňanského, Emanuela Frynty a Pavla Šruta se staly základem Bornovy inscenace Kdyby prase mělo křídla. Ta se od roku 1996 hrála v 288 reprízách. Skoumal vloni v září zemřel ve věku šestasedmdesáti let.

Tradici kabaretů zahájilo Divadlo v Dlouhé před sedmnácti lety představením Kabaret Richard Weiner. Po něm následovaly ještě tři: Kabaret Vian—Cami, Kabaret Prévert—Bulis a Kabaret Kainar — Kainar.