Hra Csaby Székelyho nazvaná Jsou to zvířata, která je moderní bajkou, získala v sobotu večer Cenu Ferdinanda Vaňka. Autor ji převzal na jevišti Dejvického divadla v Praze z rukou Dagmar Havlové. Vítězná hra tu bude uvedena 8. prosince.

Časopis Svět a divadlo vyzval přední evropské autory z Běloruska, Česka, Itálie, Maďarska, Polska, Slovenska a Velké Británie, aby soutěž obeslali. O vítězi rozhodla porota, v níž usedli Krystyna Krauzeová z Polska, zástupce Slovenska Milan Lasica a Paul Wilson z Kanady.

"V roce 2013 jsme oslovili vybrané české i zahraniční autory, aby pro nás napsali krátkou politickou hru. Díky svolení Dagmar Havlové mohly tyto texty soutěžit o cenu pojmenovanou podle Ferdinanda Vaňka, hrdiny krátkých her Václava Havla a jeho alter ega," řekl šéfredaktor SAD Karel Král.

Ten upozornil, že držitelkou první ceny se stala polská autorka Małgorzata Sikorská Miszczuková za hru Země, ze které občanům utekla srdce a zanechala dopisy. Převzala tehdy cenu nejvyšší, ale oceněni byli i ostatní dramatici. Podobně tomu bylo i letos ve druhém ročníku. Organizátoři ctí Havlovu ideu "nepolitické politiky". Proto pořádají tuto soutěž jako nesoutěžní. Vyhlašují tedy vítěze, ale ocenění si nakonec odnáší všichni.

Székely je čerstvým držitelem ceny maďarských kritiků za nejlepší hru sezony. Stejně jako před dvěma lety, kdy SAD vydal soutěžní hry v publikaci Bankrot a další hry o politice, i nyní je otiskl v publikaci. Má název Jsou to zvířata a jiné hry s politikou, která vyšla jako příloha pro předplatitele tohoto dvouměsíčníku. Objeví se i v řádném prodeji.

V sobotu byly v Dejvickém divadle předvedeny tři ze soutěžních textů. Vystoupilo bratislavské divadlo GUnaGU (režie Viliam Klimáček) a herci Dejvického divadla, a to současného i původního souboru Jana Borny (režie Michaela Homolová a Abdulkarim Malik).

Csaba Székely se narodil v rumunském městě Târgu Mureş, kde vystudoval vysokou školu a kde stále žije. Povoláním je spisovatel, redaktor a vysokoškolský pedagog. Psal povídky, v posledních letech se ale věnuje hlavně dramatu.

Székely říká, že svou první hru napsal v páté třídě pro školní besídku, a to na objednávku učitelky. Jeho skutečnou prvotinou je ovšem hra Máte rádi banány, soudruzi? Vznikla v roce 2009 a získala cenu BBC za nejlepší evropské drama. V roce 2012 byla tato hra ve Velké Británii oceněna podruhé britským Svazem spisovatelů za nejlepší dramatický debut. Byla to zároveň vůbec první nominace nebritského autora na toto ocenění.

Související