Brněnští radní v úterý pro letošní rok schválili neinvestiční dotace přes 21 milionů korun pro subjekty v oblasti kultury, které nezřizuje město.

Podle primátorova náměstka zodpovědného za kulturu Matěje Hollana z hnutí Žít Brno se tyto dotace oproti loňsku navýšily zhruba o tři miliony.

Peníze si rozdělí 220 žadatelů z celkových 329. Využijí je například na hudbu, divadlo, cirkus, výtvarné umění, architekturu, literaturu a další odvětví.

Podle Hollana se dříve dotace rozdělovaly všem žadatelům. "Dostali málo peněz, které jim ale byly k ničemu. Proto jsme nerozdělili peníze všem, ale jen části žadatelů, kteří díky tomu dostanou více," uvedl Hollan.

Dodal, že každý rok chce město peníze pro kulturní organizace, které samo nezřizuje, zvyšovat. Na konci volebního období by měly dosáhnout výše 30 milionů korun.

Příjemci dostanou dotaci po schválení příslušnými orgány města a na základě smlouvy. Bude obsahovat práva a povinnosti jak poskytovatele, tak příjemce.

Mezi podmínky patří například informování o podpoře ze strany města, na druhé straně ale také vrácení dotace v případě porušení rozpočtové kázně. Město bude kvalitu dotovaných projektů sledovat formou návštěv akcí.

Kromě toho Brno letos vymezilo v rozpočtu na kulturu pro organizace, které samo zřizuje, přes 810 milionů korun. Loni tyto organizace dostaly kolem 750 milionů. Zvýšení výdajů na kulturu má pokrýt zvýšení platů a posloužit na různé akce.

Související