Kolonizovat známý i méně známý prostor pražského Divadla Archa mohou zkusit návštěvníci nového představení souboru Vosto5.

To se zabývá kolonizací vesmíru člověkem, což je podle režiséra Jiřího Havelky do budoucna nezbytné. Po premiéře v pondělí 1. února se představení reprízuje 16. a 17. března.

Tvůrci se v inscenaci zabývají otázkou, zda má právě člověk být tám, kdo kolonizuje vesmír. Uvažují také o tom, co lidstvo od nepaměti k prozkoumávání vesmíru vede - zda je to zvědavost, pokrok, dobrodružství, zvětšování životního prostoru, šíření lidské DNA, nebo jen obyčejná lidská pýcha.

Dějová linka představení je inspirována československými komiksy 70. a 80. let typu Vzpoura mozků a Galaxia.

Ačkoli zrodu Kolonizace předcházel i měsíční pobyt v simulačním marsovském zařízení v americkém Utahu, Vosto5 v nové inscenaci rozehrává zejména zcela nový prožitek z divadelního prostoru Archy. To vše za maximálně aktivního zapojení diváků.

"Rádi bychom dosáhli až fyzického prožitku, v němž jako divák jdete kolonizovat Archu. Efektu, kdy divák vejde do prázdného divadla, kde zdánlivě není vůbec nic navíc, a postupně se díky přítomným jevištním prvkům propadá někam jinam, ale pořád je na něm, zda bude chtít onen prostor kolonizovat, nebo ne. Mentálně i fyzicky," říká Havelka.

Divadlo Vosto5 vytváří autorské inscenace značného tematického a žánrového rozpětí spojené originální poetikou a typickým humorem, kterému nechybí prostořeká odvaha a nadhled.

K těm úspěšným z poslední doby patří inscenace o legendárním Pérákovi nebo představení Dechovka, které se zabývá násilím českých vesničanů na svých německých sousedech v době, kdy již bylo po válce; divadlo se inspirovalo skutečnými událostmi v Dobroníně na Jihlavsku.