Národní divadlo moravskoslezské chystá na novou sezonu sedmnáct premiér. Uvede například balet Tři mušketýři či operu Lazebník sevillský v novém hávu. Přebásnění tohoto díla italského skladatele Gioacchina Rossiniho se přímo pro divadlo chopil písničkář Jaromír Nohavica.

Soubor opery zahájí sezonu 2016/2017 nastudováním opery La clemenza di Tito Wolfganga Amadea Mozarta. Toto předposlední skladatelovo dílo, které mělo světovou premiéru v roce 1791 v Praze, bude v Ostravě uvedeno vůbec poprvé.

"V prosinci nabídneme Fibichovu Bouři v režii Jiřího Nekvasila a za hudebního nastudování mladého talentovaného dirigenta Marka Šedivého. Bouře v Ostravě naposledy zaburácela v roce 1947," uvedl hudební ředitel opery Jakub Klecker.

Soubor připravuje také titul Zneuctění Lukrecie anglického skladatele Benjamina Brittena či klasický český titul Tajemství Bedřicha Smetany.

Vrcholem sezony bude nové nastudování Rossiniho Lazebníka sevillského v českém přebásnění Jaromíra Nohavici a v režii Ondřeje Havelky.

Činohra NDM se začátkem sezony bude připravovat na světovou premiéru hry dramatika a režiséra Davida Jařaba Poslední štace – Adieu Europa. Vznikla speciálně pro ostravské divadlo a čerpá z historických událostí kolem německé divadelní scény v Ostravě.

Dále činohra uvede drama Car samozvanec polského autora Andreje Celinského. Radovan Lipus se po režijní stránce ujal přípravy hry Zamilovaný Shakespeare, která vychází ze stejnojmenného filmu.

Dále se v Ostravě bude hrát komedie Je úchvatná!, španělské drama Hodina před svatbou. Divadlo chystá i dvě české premiéry: epopej z císařského dvora Sissi a komorní inscenaci Teď mě zabij.

"První baletní premiéra nazvaná Dva světy / jeden svět přinese komponovaný večer plný zvučných jmen. V Ostravě se představí choreografie dvou velikánů, Jiřího Kyliána a Ohada Naharina," uvedla mluvčí divadla Marcela Bednaříková.

Další připravovanou baletní premiérou bude inscenace Tři mušketýři v choreografii Paula Chalmera.

Ostravské divadlo bude mít v příští sezoně na programu hned čtyři muzikály Andrewa Lloyda Webbera. Nyní se už hrají Sunset Boulevard a Evita. K nim ještě v březnu přibude Jesus Christ Superstar. V příští sezoně pak ještě Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, který se do programu vrací v obnovené premiéře především na přání dětských diváků.

Výročí 400 let od úmrtí Williama Shakespeara připomeneme soubor klasickým muzikálem Kiss me, což je variace na známou veselohru Zkrocení zlé ženy.

"Napínavým hitem operetně-muzikálové sezony se pak jistě stane muzikál s prvky detektivky a hororu Rebecca," řekla mluvčí. Od premiéry v roce 2006 zhlédlo Rebeccu více než sedm milionů diváků na celém světě.

Související