Gončarovova Oblomova, tedy jeden z klasických románů ruské literatury 19. století, v nové dramatizaci režisérky Hany Burešové a dramaturga Štěpána Otčenáška uvádí pražské Divadlo v Dlouhé. Premiéru měl ve středu, v sobotu proběhne první repríza.

V titulní roli citlivého, až dětsky upřímného člověka, jenž odmítá přijmout pravidla uspěchaného světa založeného na sobectví a přetvářce, účinkuje Michal Isteník z Městského divadla Brno.

Titulní postava románu dala jméno vlastnosti nebo stavu člověka neschopného činu, utíkajícího se do snu.

Pojem "oblomovština" je dnes známý na celém světě, Oblomov se stal hrdinou z galerie nejslavnějších literárních postav, jakými jsou Hamlet, Don Quijote, Don Juan či Švejk.

Podle režisérky Burešové je Oblomov zároveň archetypem, obrazem neustálého toužení člověka po ztraceném ráji dětství.

"Ačkoli vypadá navenek poklidně, protože je prost veškeré ctižádosti a nehledali bychom v něm žádný dramatický svár, je právě jeho postava obrazem věčného sváru v člověku. Naší touze po klidu, bezpečí a harmonii," uvedla.

Michal Isteník, který v Divadle v Dlouhé několikrát hostoval se svým domovským divadlem, naposledy jako Čičikov v Mrtvých duších v režii Hany Burešové a za tento herecký výkon získal Cenu Thálie, prý Oblomova poprvé četl při přípravě na roli – a byl uchvácen, jak moderně je kniha napsaná.

Isteníkovi se prý zalíbilo, že režisérka hledá komplikovanost Oblomovovy povahy.

Další role v inscenaci ztvárnili Tomáš Turek, Jan Meduna, Jan Vondráček, Veronika Lazorčáková a Eva Hacurová. Nejbližší repríza se uskuteční 23. března.