Inscenací roku 2015 se na Cenách divadelní kritiky, které se předchozích dvaadvacet let jmenovaly Ceny Alfréda Radoka, stalo Slyšení Tomáše Vůjtka.

Na jevišti Komorní scény Aréna v Ostravě tuto hru, která již dříve zvítězila v anketě Divadelních novin, nastudoval režisér Ivan Krejčí.

Ostravská Komorní scéna Aréna dostala i cenu pro nejlepší divadlo roku, Slyšení pak bylo rovněž oceněno jako nejlepší poprvé uvedená česká hra.

Marek Cisovský dostal cenu za mužský herecký výkon ve stejné inscenaci. Ztvárnil nacistického zločince Adolfa Eichmanna, který se ve hře snaží před bohem a dalšími postavami vylíčit svůj pohled na události druhé světové války a především na vraždění Židů.

Autor hry Tomáš Vůjtek vycházel z původních nahrávek, které nacistický pohlavár v 50. letech namluvil v Argentině, a z jeho výpovědi před soudem v Jeruzalémě.

Ceny divadelní kritiky se v neděli předávaly v pražském divadle Minor po představení Libozvuky, které pro tuto scénu připravil Jiří Adámek. Inscenace Libozvuky dostala cenu za nejlepší hudbu – právě na muzice a rozličných zvucích celé představení stojí. Oceněným autorem hudební složky představení je Marek Doubrava.

Druhou ze dvou cen, které směřují do Prahy, je ocenění za scénografii pro Luciu Škandíkovou. Ta je autorkou scény k inscenaci Janáčkovy opery Z mrtvého domu, již v režii Daniela Špinara uvedlo Národní divadlo v Praze.

Do Městského divadla Kladno směřuje cena za nejlepší ženský herecký výkon. Dostala ji Marie Štípková za postavu Géši Gottfriedové v inscenaci Brémská svoboda Rainera Wernera Fassbindera, kterou režíroval Martin Františák.

Vítězem neoceňované kategorie s názvem Největší zážitek ze zahraničního divadla se stal Ibsenův Nepřítel lidu německého divadla Schaubühne am Lehniner Platz, uvedený na Mezinárodním festivalu Divadlo.

Ankety pořádané časopisem Svět a divadlo se zúčastnilo 71 z celkového počtu 240 oslovených divadelních kritiků. Hlasy v anketě dostalo 30 divadel. Ceny nesly dvaadvacet let v názvu jméno režiséra Alfréda Radoka. Před dvěma lety ale správní rada Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka, který je na základě ankety časopisu Svět a divadlo uděloval, oznámila, že spolupráci končí. Za důvod označila "rozdílné názory obou stran na podobu cen".

Ceny divadelní kritiky za rok 2015


Inscenace
Tomáš Vůjtek: Slyšení
Režie: Ivan Krejčí
Komorní scéna Aréna Ostrava

Ženský herecký výkon
Marie Štípková
Géša Gottfriedová ve hře Brémská svoboda
Městské divadlo Kladno

Mužský herecký výkon
Marek Cisovský
Eichmann ve hře Slyšení
Komorní scéna Aréna Ostrava

Divadlo
Komorní scéna Aréna Ostrava

Poprvé uvedená česká hra
Tomáš Vůjtek: Slyšení
Režie: Ivan Krejčí
Komorní scéna Aréna Ostrava

Scénografie
Lucia Škandíková - scéna
Leoš Janáček: Z mrtvého domu
Národní divadlo, Praha

Hudba
Marek Doubrava
Jiří Adámek a kolektiv: Libozvuky
Divadlo Minor, Praha

Talent roku
Štěpán Kozub - herec

Související