Herečka Judi Denchová v neděli získala již osmou prestižní britskou divadelní Cenu Laurence Oliviera. Podle pořadatelů cen Olivier Awards se jedná o rekordní počet sošek získaných jedním umělcem ve čtyřicetileté historii jejich udílení.

Denchová letošní ocenění obdržela pro nejlepší divadelní herečku ve vedlejší roli. Ztvárnila sicilskou šlechtičnu Paulinu v Shakespearově Zimní pohádce režírované Kennethem Branaghem a Robem Ashfordem pro Kenneth Branagh Theatre Company.

Další letošní laureáti ocenění Laurence Oliviera v herecké kategorii zvítězili poprvé. Mark Gatiss byl označen za nejlepšího herce ve vedlejší roli, ocenění získal za výkon v inscenaci Turgeněvova Měsíce na vsi v National Theatre.

Nejlepší divadelní herečkou v hlavní roli je Denise Goughová za výkon ve hře mladého Duncana Macmillana nazvané People, Places And Things, kterou zinscenovalo rovněž National Theatre.

Nejlepším hercem v hlavní roli se stal Kenneth Cranham za roli otce ve hře francouzského dramatika Floriana Zellera The Father inscenované ve Wyndham's Theatre. V hlavní kategorii Cranham zvítězil mimo jiné nad Benedictem Cumberbatchem, který byl nominován za Hamleta v Barbican Theatre.

Mezi desítkami dalších cen si média všímají například titulu nejlepšího nového muzikálu pro představení Kinky Boots nebo označení inscenace Hangman za nejlepší novou divadelní hru.

Nejlepší komedií se stala hra Nell Gwynn. Divadelním režisérem roku se stal Robert Icke, autor inscenace Aischylovy antické tragédie Oresteia v Almeida Theatre.

Ceny Laurence Oliviera se udělují od roku 1976 za hraní a inscenace v londýnských divadlech. V posledních letech se ceremoniál stal hojně sledovanou událostí, která je srovnatelná s udílením amerických divadelních cen Tony.

Na slavnostním večeru podle agentury AP zazpívala například americká zpěvačka Cyndi Lauperová.

Související