Letos v prosinci se dvaadvacet let po premiéře s Národním divadlem rozloučí mimořádně úspěšná inscenace Goldoniho komedie Sluha dvou pánů s Miroslavem Donutilem v hlavní roli vychytralého a věčně hladového sluhy Truffaldina. Derniéra zároveň bude oslavou 600. reprízy.

"Dědicové autorských práv respektují přání nedávno zesnulého režiséra této slavné inscenace Ivana Rajmonta ukončit její uvádění v nejvyšší formě a za neopadávajícího zájmu publika," řekl mluvčí české první scény Tomáš Staněk.

Národní divadlo bude podle něj věnovat jubilejnímu představení mimořádnou péči. "Slavnostní večer věnujeme ve prospěch charitativních aktivit. Vstupenky budou v prodeji od 1. srpna," dodal.

"Zatím je Sluha dvou pánů stále součástí mého života a nic bych neuzavíral. Času máme dost," říká nyní Donutil, který v roli Truffaldina oslavil před lety i své šedesátiny a na jevišti převzal čtyřpatrový dort.

Dárkem české první scény k jeho kulatinám byl tehdy už druhý záznam této inscenace, který vyšel na DVD. Donutil měl z toho radost, protože divadelní inscenace obvykle mívají krátkou životnost. "Skončí a zmizí z paměti herců i diváků. Pokud je někdo nezaznamená, už je nikdo neuvidí," vysvětlil.

Když začal Donutil v září 1994 tuto situační komedii Carla Goldoniho z roku 1745 s režisérem Rajmontem zkoušet, bylo mu 44 let. Nynější pětašedesátník v ní vystupuje stále, i poté, co v roce 2013 českou první scénu opustil.

I když herecké obsazení většiny postav doznalo v průběhu let změn a v dalších devíti rolích se vystřídaly téměř tři desítky herců, Donutil se nadále vrací jako externista.

Sluha dvou pánů v září 2008 překonal do té doby nejhranější činoherní inscenaci Národního divadla v Praze, Kočičí hru Istvána Örkényho, v níž excelovala Dana Medřická. Kočičí hra během osmi let dosáhla 403 repríz.

Také nyní vítají diváci při každé repríze Donutila potleskem.

"I proto je vlastně každá inscenace jiná, hrajeme to stále jako poprvé, protože se publikum mění. Samozřejmě, že únava za ta léta a postupující věk hrají roli. Diváci jsou mým dalším partnerem. Neznám je, a tak na ně nemohu být připraven," řekl herec v roce 2012, když inscenace měla pětistou reprízu.

S mimořádnou úspěšnou inscenací se tento týden rozloučilo i Divadlo na Vinohradech. Šlo o Feydeauova Brouka v hlavě v nastudování Jiřího Menzela, který se tu za téměř dvacet let dočkal 363 repríz. V tomto případě však vinohradská scéna vyšla vstříc představiteli hlavní dvojrole Viktoru Preissovi, který se rozhodl skončit s účinkováním v divadle.

Dalšími derniérami budou proto na Vinohradech 8. června inscenace frašky Soudce v nesnázích, ve které Preiss hrál například s Markem Holým, Kateřinou Brožovou, Václavem Svobodou a Petrem Rychlým, a 11. června komedie Neila Simona nazvaná Vstupte!. Tento herecký koncert Preisse s Tomášem Töpferem se na jevišti objeví posté.

Související