Radikální pitvu nejslavnějšího prostopášníka slibuje Národní divadlo Brno v nové inscenaci Moliérova Dona Juana. Připravuje ji slovenský režisér Rastislav Ballek, který v Brně neotřele nastudoval již Shakespearova Othella.

Tak jako svobodomyslný Don Juan porušoval dobové zvyklosti, také Ballekova výpravná inscenace překračuje některé klasické činoherní konvence, řekli divadelníci v úterý, kdy inscenaci představili veřejnosti.

Velkou hereckou svobodu v nynějším nastudování dostává zejména představitel hlavní role Petr Bláha.

Dona Juana někdy odborníci označují za temnou komedii. Humor se v ní potkává se závažnými myšlenkami a dilematy. "Tématem je ztráta víry, vztahu k náboženství, tradičním hodnotám, a zároveň hledání nového vztahu k člověku," uvedl dramaturg Martin Kubran.

Ten základní dilema spatřuje mezi směřováním ke spáse, anebo ke svobodě "tady a teď".

Don Juan je pro dramaturga personifikací druhé volby, tedy "skoku do svobody”, jak řekl. “Jako archetyp je tato postava živá dodnes. A myslím, že bude mít ještě dlouhý život," doplnil Kubran.

Režisér Ballek ocenil ochotu Národního divadla Brno nasadit na repertoár poměrně náročný titul. "Na Slovensku panuje obava před těmito velkými kanonickými tituly, autory, postavami, že by to dnešního diváka už nezajímalo," uvedl Ballek.

Don Juan ale podle něj patří k textům, s nimiž by se měla utkat každá generace tvůrců i diváků.

V úloze Juanova sluhy Sganarela alternují Ondřej Jiráček a Jan Grundmann. "Úkolem Scagnarela je ukázat Donu Juanovi, že každý čin má svoje následky. V moderní době to hodně souvisí s láskou," uvedl Jiráček.

V ženských rolích se představí například Hana Tomáš Briešťanská, Lucie Schneiderová a Magdaléna Tkačíková.

Premiéra je naplánovaná na 17. června v Mahenově divadle. Jde o poslední novinku brněnské činohry v aktuální sezoně.

Související