Ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL v příštím roce počítá s minimálně sedmiprocentním zvýšením platů státních zaměstnanců v kultuře.

To, aby zajistil peníze na zvýšení platů, Herman v nedělním televizním pořadu Otázky Václava Moravce označil za svoji největší prioritu.

"Naše příspěvkové organizace jsou stále podfinancované. Chci, aby lidé pracující v živé kultuře i v památkové péči nebyli trestáni za to, že pracují pro kulturu této země," prohlásil Herman v pořadu, který se vysílal z dějiště mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

"Mohu garantovat, že zatím jsme domluveni (s ministerstvem financí) o navýšení sedm procent a ještě jednáme zhruba o čtvrtmiliardě, abychom se dostali na deset procent," dodal.

Platy pracovníků v kultuře, kterých je kolem 6500, jsou i po nedávném čtyřprocentním zvýšení stále zhruba 2500 korun pod celostátním průměrem. Většina z těchto lidí má vysokoškolské vzdělání.

Podle odborů jsou v některých organizacích platy tak nízké, že lidé by na základě jejich výše měli nárok na sociální dávky.

Ministr Herman je dále přesvědčený, že se rozpočet ministerstva kultury dostane přes 12 miliard korun, což bude nejvíce v historii. Podle výsledku dosavadních jednání má na ministerstvo kultury příští rok putovat 11,84 miliard korun, což je 0,91 celkových rozpočtových výdajů státního rozpočtu.

"Jednání s ministerstvem financí probíhají velmi korektně," podotkl Herman.

Letos ministerstvo hospodaří s 11,7 miliardy korun.

Související