Příspěvkové organizace ministerstva kultury dostanou příští rok 200 milionů korun navíc na mzdy. Po jednání s ministrem financí Andrejem Babišem z hnutí ANO to tento týden řekl ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL.

U zaměstnanců v kultuře očekává procentuálně vyšší růst platů než pětiprocentní, jejž ve středu kabinet schválil pro státní zaměstnance.

Herman uvedl, že garantuje také zvýšení rozpočtu u památkových programů a živého umění.

Peníze na odměny pro zaměstnance v kultuře Herman považoval za svou prioritu. "Jsem rád, že mohu potvrdit platovou stabilizaci, dohodli jsme se o navýšení zhruba o 200 milionů korun," řekl Herman po jednání s Babišem.

Ministr kultury nechtěl odhadovat, jak přesně by mohly platy vzrůst. "Je to 200 milionů, to se rozpočítá, nárůst bude docela pozitivní, nedá se to říct úplně přesně," uvedl.

Podle informací ČTK by mělo jít zhruba o deset procent. Na začátku července Herman řekl, že je s Babišem domluvený na sedmiprocentním navýšení, ale jedná zhruba o desetiprocentním.

Platy pracovníků v kultuře, kterých je kolem 6500, jsou i po nedávném čtyřprocentním zvýšení stále zhruba 2500 korun pod celostátním průměrem. Většina z těchto lidí má přitom vysokoškolské vzdělání.

Podle odborů jsou v některých organizacích platy tak nízké, že lidé by na základě jejich výše měli nárok na sociální dávky.

Ministr kultury své celkové požadavky před jednáním nechtěl konkretizovat, vešly se však podle něj pod půl miliardy. "Hovořili jsme i o navýšení financí především pro památkové programy, to ještě budeme dolaďovat podle situace v průběhu srpna," řekl Herman. Dodal ale, že v případě památkových programů i živého umění může růst také garantovat.

Podle dosavadních jednání mělo na ministerstvo kultury příští rok jít ze státního rozpočtu 11,84 miliardy korun. Letos ministerstvo hospodaří s částkou 11,7 miliardy korun.

Související