Předáním cen významným osobnostem, projektům, nadějným tvůrcům a inovativním činům ve sféře nezávislého divadla v pražském Paláci Akropolis začal festival divadelní a jiné alternativy nazvaný Příští vlna/Next Wave.

Jako "Živoucí poklad" do festivalové síně slávy vstoupil Petr Oslzlý, tedy dramaturg, scenárista, herec, pedagog a přední osobnost nejen brněnského divadelního života.

Producentským počinem roku byl vyhlášen festival Menteatrál, mezinárodní přehlídka divadel pracujících s mentálně postiženými.

Pocta za Publikační počin roku patří Miloslavu Klímovi za sérii deseti vydaných sborníků Divadlo a interakce.

Objevem roku se stal filmový teoretik, dramatik a dramaturg brněnského HaDivadla Matěj Nytra, mimo jiné autor scénické eseje Ice Poz. Ta bude na festivalu Next Wave uvedena 25. září.

O den dříve se svou improvizační show vystoupí další poctěný - herec a aktivista Jiří Maryško, letošní Osobnost roku.

Projektem roku se stalo Pomezí, na přehlídce alternativy uváděné hned ve třech reprízách od 26. do 28. září.

Držitel titulu Živoucí poklad Petr Oslzlý byl oceněn za vše, co vykonal pro brněnské Divadlo Husa na provázku, včetně festivalu Divadlo v pohybu a založení Centra experimentálního divadla. Cenu získal též za odvahu při formování hnutí studiových divadel a osobní přínos mezinárodní divadelní spolupráci.

Oslzlý byl oceněn i za mnohaleté pedagogické působení, zejména na Divadelní fakultě JAMU, a za nekompromisní prosazování otevřeného divadla od dob Jazzové sekce po dnešek. Před Oslzlým titul získali Ivan Vyskočil, Bořivoj Srba, Jana Pilátová či Karel Makonj.

Slavnostní ceremoniál v Paláci Akropolis režíroval Petr Boháč, v podání tuzemského Orchestru Berg zazněly fragmenty skladby Michala Nejtka nazvané Constellation I. Ocenění převzali zrcadlové masky, jež navrhl výtvarník a divadelník Petr Nikl.

Festival Příští vlna/Next Wave potrvá dva týdny a nabídne přes 30 představení pro děti i dospělé, site-specific projekty a koncerty s divadelním přesahem.

Podle dramaturgyně Lenky Dombrovské se druhý festivalový víkend 23. až 25. září bude konat v syrovém prostoru někdejšího Kina 64 U hradeb. To je dnes přístupné jen během speciálních akcí.

Next Wave představuje český divadelní „okraj“ – hudební, taneční, výtvarné a jiné alternativy. Přitahuje jevy odstředivé, periferní nebo podzemní, překračuje druhově-žánrové hranice.

V programu festivalu tak figuruje happening, akční umění, instalace, performance, site specific, nová média, multimédia, ale i paradivadelní projevy, sociální divadlo či různé rituály a ceremonie. V posledních letech Next Wave klade důraz na sevřené dramaturgické celky, premiéry, angažované a politické divadlo.

Související