Ivan Trojan za herecký výkon Andrewa Maxwella v inscenaci Vzkříšení, kterou vytvořil v Dejvickém divadle v Praze, a Dušan David Pařízek za režii Kauzy Schwejk v pražském Studiu Hrdinů se stali vítězi Cen Divadelních novin za uplynulou sezonu. Ocenění byla předána v pražském divadle Alfred ve dvoře.

Ceny se udělují jednotlivcům nebo tvůrčímu týmu za mimořádné počiny a umělecké výkony v sedmi kategoriích.

Pařízkův oceněný projekt Kauza Schwejk vznikl v koprodukci s přehlídkou Wiener Festwochen a německým divadlem Theater Bremen.

V oblasti alternativního divadla zabodovaly Kamila Polívková a Tereza Hofová za autorství inscenace Skugga Baldur ve Studiu Hrdinů.

V kategorii hudebního divadla byli oceněni dirigent Marko Ivanović a režisér Jiří Heřman za inscenaci Epos o Gilgamešovi/Dido a Aeneas v Národním divadle Brno.

Vítězi v kategorii tanečního a pohybového divadla se stali režisér Petr Boháč a performerka a choreografka Cécile Da Costa za inscenaci Vypravěč. Ta měla v produkci Spitfire Company premiéru v březnu v pražském Paláci Akropolis.

Za loutkové a výtvarné divadlo byli oceněni Radek Malý, Vít Peřina a Michaela Homolová za inscenaci Čechy leží u moře. Uvedlo ji Naivní divadlo v Liberci.

Cenu za publikační počin v oblasti divadla převzal Zdeněk Merta za fotografie v publikaci Divadelní pouť 1985–1989, kterou loni vydala Retro Gallery.

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky zvaný Divadelní noviny oceňoval nejlepší počiny pošestnácté. "Porotu sestavila redakce z členů Společnosti pro Divadelní noviny a spolupracovníků. Dvoukolového hlasování se zúčastnilo 21 porotců," popsal šéfredaktor Divadelních novin Josef Herman.

V prvním kole mohli hlasující v každé kategorii navrhnout tři nominace, do druhého postoupily tři počiny, které získaly nejvíc nominací. O vítězi se rozhodlo hlasováním po rozpravě poroty.

Ceny nejsou spojeny s finančním ohodnocením. Laureáti vždy získají výtvarná díla, pokaždé od jiného výtvarníka. Letos své linoryty poskytla ilustrátorka Magdalena Rutová, autorka komiksu v aktuálních číslech Divadelních novin.

Ocenění byla předána ve spolupráci s týmem divadla Alfred ve dvoře, doprovodný program připravili herci a hudebníci účinkující v inscenaci Mutus Liber souboru Handa Gote Research & Development.

Související