V londýnském divadle King's Head Theatre, komorní scéně ve čtvrti Islington nedaleko centra města, divadelní společnost Legal Aliens v neděli uvede premiéru tragikomedie Petra Kolečka zvané Poker Face. Za divadelní a literární agenturu Aura-Pont o tom informoval Michal Zahálka.

Příběh cynické hráčky pokeru Jany, která sehraje nebezpečnou partii s přítelem své dcery, vypráví o ztrátě ideálů a o proměně české společnosti mezi listopadem 1989 a dneškem. Jedním z možných otců Janiny dcery je ve hře Václav Havel.

Režisérkou londýnské inscenace je původně americká režisérka Becka McFaddenová, která text v Londýně původně inscenovala roku 2013 formou scénického čtení.

Nyní se k němu vrací ve formě divadelní inscenace s novým konceptem, obsazením i novým překladem. Ten pořídila překladatelka a dramaturgyně Eva Daníčková.

Kolečko hru původně napsal pro projekt Generační ikony, jejž iniciovalo pražské Divadlo Letí. Zapojilo do něj divadla ze Slovenska a Rakouska.

České premiéry se hra dočkala v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích v inscenaci režiséra Thomase Zielinského. Ta byla nominována na Cenu Marka Ravenhilla pro nejlepší inscenaci současné hry za rok 2015.

Londýnská inscenace je zatím plánována na šest repríz. Její realizaci podpořilo České centrum Londýn.

Dvaatřicetiletý dramatik a scenárista Petr Kolečko má na kontě přes 20 divadelních textů, mezi nimi i ty inspirované skutečnými osobnostmi a sportovním prostředím.

Jeho hra o popové zpěvačce Britney Goes to Heaven, kterou uvedlo ostravské Divadlo Petra Bezruče, byla přeložena do angličtiny a v roce 2007 prezentována jako scénické čtení v New Yorku.

Za hru Láska, vole získal Cenu Evalda Schorma. Byl spoluautorem seriálu Okresní přebor.

S Tomášem Svobodou napsal muzikál Pornohvězdy a "hru se zpěvy" Jágr, Kladeňák, která měla v roce 2009 premiéru v Městském divadle Kladno.

Roku 2012 uvedlo pražské A studio Rubín hru Federer-Nadal, v níž se dramatik spolu s Jakubem Prachařem inspirovali životy tenisových hvězd.

Související