Po dvaadvaceti letech od premiéry se s pražským Národním divadlem rozloučí mimořádně úspěšná inscenace Goldoniho komedie Sluha dvou pánů s Miroslavem Donutilem v titulní roli vychytralého a věčně hladového sluhy Truffaldina.

Derniéra 27. prosince bude zároveň oslavou 600. reprízy. Výnos z posledních volných vstupenek na toto představení, které se budou dražit, podpoří mladé dramatiky.

Benefiční aukci uspořádá Galerie Kodl v neděli 27. listopadu v Paláci Žofín. Vyvolávací cena lístků do každé z celkem dvanácti čtyřmístných lóží činí 20 tisíc korun.

Národní divadlo oznámilo úmysl stáhnout Goldoniho komedii z repertoáru už v červnu, zhruba půl roku po úmrtí režiséra Ivana Rajmonta.

"Dědicové autorských práv respektují přání nedávno zesnulého režiséra této slavné inscenace Ivana Rajmonta ukončit její uvádění v nejvyšší formě a za neopadávajícího zájmu publika," zdůvodňoval tehdy plánovanou derniéru mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Když začal Miroslav Donutil v září 1994 Goldoniho situační komedii z roku 1745 zkoušet, bylo mu 44 let. I když herecké obsazení většiny postav se během let proměnilo a v dalších devíti rolích se vystřídaly téměř tři desítky herců, nyní pětašedesátiletý Donutil zůstal. Prý mu tato role pomáhá udržovat fyzickou kondici.

Sluha dvou pánů, kterého během dvaadvaceti let vidělo přes půl milionu diváků, překonal do té doby nejhranější činoherní inscenaci Národního divadla v Praze, Kočičí hru Istvána Örkényho, v níž excelovala Dana Medřická. Během osmi let dosáhla 403 repríz.

Rekordmanem je však Laterna magika Národního divadla; její Kouzelný cirkus čeká na Silvestra 6380. repríza.

Ve světě drží rekord jako nejdéle stále hraná činohra Past na myši od Agathy Christie. Uvádí se nepřetržitě v St. Martins Theatre v Londýně od roku 1952 a na kontě má přes 26 tisíc repríz.

Související