Repertoár české první scény tento čtvrtek, 15. prosince, obohatí premiéra adaptace slavného románu Ladislava Fukse Spalovač mrtvol z 60. let minulého století.

Na jevišti Stavovského divadla ji režírují Jan Mikulášek a dramaturgyně Marta Ljubková. Druhá premiéra proběhne v pátek 16. prosince, první repríza pak v pondělí 19. prosince.

"Spalovač mrtvol je svrchovaně živá literatura. Mluví o kariérismu, bezpáteřnosti, manipulaci, sebestřednosti, o ničivé síle ideologií, o hrozivé lidské prázdnotě, která se maskuje hezkými slovy," řekl o aktuálnosti předlohy režisér Mikulášek.

V titulní roli Karla Kopfrkingla se objeví Martin Pechlát, v roli jeho ženy Lakmé vystoupí Pavla Beretová, jejich děti ztvární Lucie Polišenská a Radúz Mácha.

Manžele Reinkovy zpodobní Vladimír Javorský a hostující Klára Sedláčková Oltová.

Kdo zná Fuksovu novelu jen z filmu Juraje Herze, zná podle dramaturgyně Ljubkové jen jednu její část. "Příběh o zaměstnanci krematoria, vzorném manželovi a otci Karlu Kopfrkinglovi, je nejen hororem ze spalovny lidí, ale i groteskním obrazem rozkladu lidské osobnosti,“ uvedla.

„Panoptikální soubor figurek, které autor vidí jako pouťovou atrakci, se v různých situacích vrací, aby zpochybnil naše konvenční vidění světa. Je to hodně k smíchu, ale i k pláči, co se s člověkem bez názoru a bez páteře může stát, když z něj zájem o vlastní pohodlíčko a bezpečí a pocit vlastní důležitosti a nenahraditelnosti udělá aktivní nástroj záhuby," dodala Ljubková.

 

Ladislav Fuks, jenž žil v letech 1923 až 1994, napsal mnoho románů, novel a povídek, mezi ty nejslavnější patří Pan Theodor Mundstock z roku 1963 a o čtyři roky mladší Spalovač mrtvol.

Autor ve své době uhranul čtenáře strhujícím popisem vyloučení, ponížení a hrůz, kterými procházeli Židé od 30. let na českém území. Ač sám křesťan, Fuks dokázal sugestivně vylíčit blížící se zkázu, v níž člověk ztrácí svoje práva, až přichází o holý život.

Ve Spalovači mrtvol šířící se nacistická zloba dominuje, jejím nositelem je však nenápadný maloměšťák a vlastně "hodný" člověk.

Režisér Mikulášek, pro něhož půjde o premiérový vstup na českou první scénu, by prý byl rád, kdyby lidé jeho inscenaci konfrontovali se svým čtenářským zážitkem, a ne se zážitkem filmovým. Tuší však, že je to asi nesplnitelné přání.