Ostravská Komorní scéna Aréna připravuje premiéru hry Obraz od současné francouzské dramatičky Yasminy Rezy. Poprvé inscenaci diváci uvidí tuto sobotu 7. ledna.

V hlavních rolích se představí Marek Cisovský, Albert Čuba a Josef Kaluža. Režie se ujal Vojtěch Štěpánek.

Jde o originální výpověď o přátelství tří mužů. Marek, Boris a Ivan se scházejí pravidelně mnoho let, chodí spolu do restaurací a kin a užívají si mládeneckého života. Až do chvíle, kdy si jeden z nich koupí velmi drahý a velmi zvláštní obraz. Ten se stane zatěžkávací zkouškou jejich – na první pohled dosud neproblematického – vztahu.

"Jsme tři kamarádi, přičemž moje postava si za velké peníze koupí obraz, na kterém není vůbec nic," popsal děj představitel Borise, herec Albert Čuba.

"Tento obraz bere jako vstupenku do vyšší společnosti a považuje se za velkého znalce moderního umění. Pozve si kamaráda, který se mu za ten obraz vysměje, což jej bytostně urazí, a tato situace odstartuje vyjasňování si vztahů mezi nimi. A po tom třetím kamarádovi se to nakonec všechno sveze," dodal Čuba.

Podle režiséra Štěpánka je Obraz hrou plnou tajemství o čtrnáct let nevyslovených věcech, kde obraz funguje jen jako spouštěč událostí.

"Hra je autorkou fantasticky napsána. Pochopila matematiku mužských vztahů, ale nevysmívá se. Proto je to nejen vtipné, ale i dojemné a poetické, taková citlivá groteska," řekl Štěpánek.

"Úplně mě až děsí, jak do toho našeho světa ta ženská vidí," dodal.

Prozaička Yasmina Reza se narodila roku 1959 narodila v Paříži. Studovala na Sorbonně a posléze v divadelní škole Jacquese Lecoqa. Začínala jako herečka.

Roku 1987 napsala svůj první dramatický text Hovory po pohřbu, za nějž získala prestižní Molierovu cenu za nejlepší hru. Obraz je její zatím nejslavnější a nejčastěji uváděnou hrou.

V Komorní scéně Aréna se inscenace dočká svého prvního ostravského uvedení.