Brněnské divadlo Buranteatr chystá inscenaci na motivy povídky Něžná od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Bude to pohybová tragikomedie o samotě a egoismu. Premiéry proběhnou příští sobotu 14. ledna a v pondělí 16. ledna.

Inscenace je podle tvůrců originální tím, že přináší vlastní výpověď zemřelé ženy. V předloze příběh vyprávěl pouze její manžel.

"Původní postava mrtvé manželky bude mluvit se svým mužem. Tím vytvoří vyváženější pohled na předchozí vztah," řekla dramaturgyně Sabina Machačová.

Hlavní a zároveň jediné role v inscenaci jsou zastavárník a jeho manželka, označovaná jako Něžná, která spáchala sebevraždu skokem z okna. Právě moment po její smrti si umělci zvolili jako výchozí a jedinou situaci tragikomedie.

Rozhovor manželů divákům postupně otevírá pohled na předchozí vztah dvojice. Témata lásky, samoty a strachu má v inscenaci doplňovat humor. "Snažili jsme se zachovat humoristickou složku, která je založena zejména na charakteru postav," doplnila Machačová.

Režisérem inscenace je Juraj Augustín. Oproti jeho předchozí tvorbě má podle něj Něžná intimnější atmosféru. V hlavních rolích se představí Alžběta Vaculčiaková a David Tchelidze. Inscenaci dotváří autorská elektronická a instrumentální hudba Ondreje Kalužáka.

Představení se odehraje na téměř prázdné scéně. Podle režiséra je Něžná určena těm, kteří mají rádi originální text nebo tanec.

Ruského literáta Dostojevského prý k napsání Něžné inspirovala skutečná událost popsaná v dobových novinách. Povídka se již mnohokrát stala předlouhou pro divadelní a filmové zpracování. V roce 2011 ji nastudovali například umělci brněnského Divadla U stolu.

Buranteatr působí na nezávislé scéně v Brně 11 let. V současnosti hraje v budově sokolského stadionu v Kounicově ulici. Dosud divadlo Buranteatr uvedlo 41 premiér.