Hvězda současného světového baletu, ukrajinský tanečník Sergej Polunin, v blízké době vystoupí v Národním divadle. Informaci přinesl lednový newsletter Baletu Národního divadla, který s tanečníkem zahájil spolupráci. Termín Poluninovy návštěvy ani obsah vystoupení zatím známý není.

Tanečník, který se v 19 letech stal sólistou Anglického královského baletu, v Praze vloni v listopadu představil dokument Dancer, který vypráví jeho příběh.

Balet Národního divadla nyní avizuje, že se diváci budou moci s Poluninem v Praze znovu setkat, a nikoli jen na filmovém plátně. "V únoru se uskuteční schůzka s jeho agentem o přesném termínu i obsahu," řekla mluvčí Baletu ND Helena Bartlová. Poluninovo vystoupení v Praze je ale podle ní jisté.

Sergej Polunin je považován za jednu z nejvýraznějších baletních osobností, někdy se mu říká James Dean baletu a bývá označován za nejtalentovanějšího baletního tanečníka své generace. Kritika ho někdy přirovnává k legendárnímu Michailu Baryšnikovovi.

Získal několik prestižních ocenění, mezi jinými Prix de Lausanne a Youth America Grand Prix 2006.

Když s ním předloni umělec Dave LaChapelle natočil taneční variaci na song Take Me to Church od irského zpěváka Hoziera, začala Polunina obdivovat široká veřejnost. Video mělo 16 milionů zhlédnutí.

Sergej Polunin se narodil 20. listopadu 1989 v ukrajinském městě Cherson. Od čtyř do osmi let trénoval balet na tamní akademii, následující čtyři roky navštěvoval Státní choreografický institut v Kyjevě.

V Kyjevě žil mladý Sergej jen se svou matkou – rodina se rozdělila ve snaze zajistit synovi baletní vzdělání. Otec odešel pracovat do Portugalska, babička do Řecka. Mladý tanečník ve 13 letech přicestoval do Británie.

V 19 letech se stal nejmladším sólistou Královského baletu v Londýně, ve 23 letech byl dokonce uměleckým šéfem souboru. V Londýně si užíval nejen slávy, ale i všeho dalšího, co život celebrity s sebou přináší, včetně divokých večírků, alkoholu a drog.

V roce 2012 šokoval taneční svět, když oznámil, že s tancem končí, protože se chce věnovat herectví. Nakonec se ale přesunul do Ruska a dnes je prvním sólistou v Moskevském uměleckém akademickém divadle a v novosibirské opeře.

Rozhodnutí pokračovat v tanci prý přišlo právě během natáčení klipu s LaChapellem, který měl původně být Poluninovým posledním tanečním vystoupením.

Taneční svět je podle Polunina krutý, život tanečníka těžký a málo oceněný. Nyní se tanečník i založením nadace Project Polunin snaží, aby byl život tanečníků svobodnější a šťastnější.

Související