Na tradiční přehlídku ostravských divadel v Praze letos profesionální soubory přivezou sedm představení.

V minulosti divadla na přehlídku zvanou Ostrava v Praze obvykle dovezla pětici představení. Město ale nebylo s úrovní zcela spokojeno a po loňském ročníku se dohodlo se soubory na změnách.

Do Prahy divadla vyvezou inscenace, které se řadí k jejich nejlepším představením, uvedl ve čtvrtek ostravský primátor Tomáš Macura za ANO.

"My jsme především urychlili přípravu festivalu pro rok 2017 tak, abychom dokázali do Prahy dostat to nejlepší, co je v Ostravě k mání. Už dneska jsou dána představení, se kterými tam jednotlivé scény pojedou, a opravdu to jsou představení, která jsou dlouhodobě v Ostravě vyprodaná. Věřím, že tak to bude i v Praze," uvedl Macura.

Pro přehlídku, která se bude konat od 4. do 8. listopadu, budou připravena čtyři činoherní představení, muzikál, opera a loutková inscenace.

Ve Stavovském divadle festival zahájí Národní divadlo moravskoslezské s operou Hamlet, která měla premiéru v roce 2016 a byla kritiky nejlépe hodnocenou inscenací tohoto souboru.

Divadlo loutek Ostrava přiveze představení Dášenka, Komorní scéna Aréna pak trilogii S nadějí, i bez ní, Slyšení a Smíření. Tato poslední část triptychu má mít premiéru v letošní sezoně.

Inscenace zvaná S nadějí, i bez ní v roce 2009 získala na Cenách Alfréda Radoka druhé místo a Slyšení se v roce 2015 stalo inscenací roku v anketě Divadelních novin.

Divadelní společnost Petra Bezruče se představí Spalovačem mrtvol a přehlídku uzavře Národní divadlo moravskoslezské muzikálem Edith a Marlene, který je v Ostravě vyprodán na půl roku dopředu. Hraje se od roku 2013 a dosud ho vidělo 45 tisíc diváků. Představitelka hlavní role Hana Fialová za výkon získala Cenu Thálie.

První ročník projektu Ostrava v Praze se konal v roce 2010 ve spojitosti s kandidaturou Ostravy na Evropské hlavní město kultury, letos se tak v hlavním městě koná osmý ročník. Záměrem je prezentovat kvalitu a rozmanitost ostravských divadel. Město festival podpoří 1,3 milionu korun.

Související