Herec Miroslav Donutil se po úspěchu v roli Salieriho znovu vrací do brněnského Divadla Husa na provázku. V někdejším dlouholetém působišti nastuduje hlavní roli v inscenaci Ubu králem: Svoboda!, která bude mít premiéru tento pátek. Matku Ubu ztvární Ivana Hloužková.

Divadelníci se prostřednictvím více než sto let staré hry o uzurpátorovi trůnu chtějí vyjádřit i k současnému světu.

"Nebát se řádit a být svobodný," říká k vyznění inscenace režisér Vladimír Morávek. "Hra je o tom, že za určitých shod okolností se kdokoliv může dostat k moci. Že je to reálné, to víme," uvedl Donutil.

Už v 80. letech brněnský "Provázek" zvažoval, že Krále Ubu s Donutilem nastuduje. Úvahy se naplnily až po třech dekádách a Donutilově odchodu z pražského Národního divadla.

Zkoušky jsou podle Donutila náročné, přesto je rád za možnost "zařádit si", jak řekl. "Naplňuje mě to energií," uvedl Donutil.

Hra, která na přelomu 19. a 20. století vyvolávala skandály, byla nejprve studentskou recesí, poté dostala formu loutkohry, nakonec vznikla činoherní verze. Alfred Jarry pak napsal ještě několik pokračování. Podle odborníků Jarry předjímal pozdější avantgardní směry, ale také kult osobnosti totalitářů 20. století.

Husa na provázku inscenaci představuje jako drzou frašku, v níž autor shromáždil veškerou směšnost světa, a zároveň jako nestoudnou grotesku o "prasáckosti života".

Hra sleduje vzestup a pád uzurpátora trůnu, pokryteckého a nestoudného egoisty, který je schopen všeho, jen aby dosáhl svého.

Už za první republiky Krále Ubu hrálo Osvobozené divadlo s Janem Werichem v hlavní roli. Slavná je inscenace Divadla Na zábradlí, kde v roce 1964 titulní roli nastudoval Jan Libíček.

Dosud poslední česká inscenace vznikla loni v Ostravě. Do filmové verze z roku 1996 obsadil režisér F. A. Brabec Mariána Labudu a Lucii Bílou.

"Že to někdo hrál před vámi, musíte hodit stranou. Vždycky jsem se snažil jít svou vlastní cestou a nechat se vést náladou toho zkoušení, režisérovou představou," uvedl Donutil.