Rozruch v Polsku vyvolala hra zvaná Klątwa (Prokletí), kterou na scéně varšavského divadla Teatr Powszechny uvedl chorvatský režisér Oliver Frlić. Toho provází pověst uměleckého provokatéra.

Ve Frlićově pojetí na jevišti vystupuje i nejslavnější Polák, papež Jan Pavel II., a to jak ve scénce s orálním sexem, tak v oprátce a s nápisem "Obránce pedofilů".

"Opravdové divadlo začne až po představení," předpověděl režisér Frlić a nespletl se.

V Polsku vlivná katolická církev protestuje proti znevažování "svatého papeže", jehož urážení je pro polské věřící prý mimořádně bolestné. Proti "ohyzdnému rouhání" před divadlem demonstruje krajní pravice a herci čelí výhrůžkám.

Prokuratura zahájila vyšetřování kvůli "urážce náboženského cítění a veřejnému vybízení ke spáchání vraždy". Za to v případě usvědčení hrozí až tři roky za mřížemi.

"To představení je prostě žumpa a nemělo by mít místo v polské kultuře," prohlásil poslanec Robert Winnicki z vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost.

Divadlo předem upozornilo, že představení je určeno pouze dospělým. Nyní se hájí tím, že svobodu umělecké tvorby zaručuje polská ústava a že představení by mělo být posuzováno jako "celistvá umělecká vize", nikoli podle jednotlivých scén "vytržených z kontextu".

Spor rychle získal politický rozměr. Vládní politici volají po odebrání dotací divadlu, které ale spadá pod varšavskou radnici. Ta dosud zůstává v rukách opozičních liberálů.

"Všichni bychom se měli těšit, že divadlo v Polsku je stále schopno vyvolat takový povyk. Kdyby přece šlo o lacinou provokaci, emoce by opadly den po premiéře. Znamená to tedy, že umělci řekli něco důležitého," napsal na webu týdeník Newsweek ve svém polském vydání.

Podle recenzenta hra "nastavuje zrcadlo" oběma navzájem se nenávidícím táborům rozděleného Polska, které jsou ve své nenávisti čím dál bezradnější – a oběma táborům se hra vysmívá.

"Skoro všichni o představení mluví a píší, ale skoro nikdo jej neviděl – a to se sleduje prostě skvěle," usoudil kritik o "jednom z nejzábavnějších divadelních kousků posledních let".

O tom podle něj svědčí i scéna, ve které šílený herec znásilňuje režiséra hry a do toho křičí, že roli dostal, protože je ještě šílenější než autoritářský vůdce vládní strany Jaroslaw Kaczyński. A tak možná pár grošů, vynaložených na další představení, zachrání polskou demokracii před upadnutím do spárů diktatury, usoudil Newsweek.

Související