Po pondělní premiéře ještě toto úterý 21. a ve středu 22. března mezinárodní divadelní soubor Farma v jeskyni uvede svoji novou inscenaci v pražském Centru současného umění Dox.

V představení nazvaném Navždy spolu! kromě členek souboru účinkují neherci seniorského věku.

Jevištní kompozice na hranicích pohybového divadla, videa a dokumentu je třetí částí trilogie Noc ve městě. Ta je zaměřena na odkrývání aktuálních témat, které společnost odmítá vidět.

První díl trilogie, inscenace Informátoři, měla premiéru v roce 2015, druhý díl Odtržení následoval o rok později. "Mám ideu uvést trilogii v jeden den. Všechny její části spojuje téma lidského strachu," uvedl režisér Viliam Dočolomanský.

Inscenaci s performerkami Hanou Varadzinovou a Eliškou Vavříkovou vytvořili seniorští neherci, kteří s profesionální tvorbou fyzického divadla předtím neměli zkušenosti.

"Začlenění seniorů do procesu profesionální tvorby souboru Farma v jeskyni bylo pro ně velkou výzvou a zároveň limitem, který nás donutil hledat ještě jiné výrazové cesty a lidsky všechny obohatil," podotkl Dočolomanský.

"Trénuji denně a režisér nás bere takové, jací jsme," dodala jedna z nehereček Helena Šikýřová.

Pod ironicky míněným názvem představení Navždy spolu! se skrývá příběh, v němž Magda a Zuzanka sdílí své životy přes telefonické rozhovory. První nemůže být bez druhé, ta druhá je pohlcena sama sebou.

Inscenace vznikla přímo pro prostory pražského DOX, kde se tématu stáří a samoty budou během jarní sezony věnovat také další programy.

Ten první již proběhl ve vzducholodi Gulliver – minulý týden zde vlámský spisovatel Dimitri Verhulst představil svůj nový román Opozdilec.

Na konci března se v DOX uskuteční diskuse s výtvarníky narozenými před rokem 1945 z knihy portrétů a rozhovorů Stará garda.

Tvorba souboru Farma v jeskyni pod vedením režiséra a choreografa Dočolomanského je dlouhodobě založena na zkoumání "nepohodlných" témat současnosti.