Slavná rakouská spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelineková napsala divadelní hru o novém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi.

V pondělí se z anglického překladu dramatu s původním názvem Am Königsweg (Na královské stezce) poprvé četlo v jednom z newyorských divadel, informovala agentura DPA.

Hlavní postavou hry je slepá jasnovidka, kterou představuje loutka nápadně podobná Miss Piggy z dětského pořadu Mupeti.

Trumpa rakouská dramatička znázornila jako krále fastfoodové vlády. Loutka prasečí slečny se z jeho chování snaží předpovídat budoucnost lidstva.

Letos sedmdesátiletá Jelineková, kterou proslavil román Pianistka a jež roku 2004 obdržela Nobelovu cenu za literaturu, na nové hře údajně začala pracovat den po Trumpově vítězství v loňských listopadových prezidentských volbách.

Divadlo Martina E. Segala, kde se v pondělí četla zkrácená verze hry, označilo drama za "provokativní evropský pohled" na nového šéfa Bílého domu.

Agentura AFP dodala, že hra je napsaná hutným jazykem, kde každé slovo nebo věta působí jako klíč k rozluštění hádanky. „Když jsem ten text četla, měla jsem pocit, že jde o abstraktní malbu,“ konstatovala herečka Masha Dakicová, která na pondělním čtení účinkovala.

Režisér Stefan Dzeparoski čtení pojal jako smršť rychle po sobě jdoucích scén, „jako by to byly bleskové zprávy“, uvedl. „Vše má úderný rytmus, nikdy nemáte čas se zastavit a zamyslet,“ dodal režisér.

Gitta Honeggerová, která hru pro pondělní uvedení přeložila z němčiny do angličtiny, podle AFP přirovnala Trumpův vstup do Bílého domu k nástupu nacistů.

Honeggerová si myslí, že dnešní intelektuálové se stejně jako ti tehdejší „nestačí divit, jak je možné, že někdo s takovým mozkem a tímto vychováním se může stát prezidentem“, sdělila agentuře.

Také autorka hry Jelineková v rozhovoru, jenž vyjde v americkém divadelním časopisu Theater, prý říká, že Trumpa nelze pochopit, protože „nelze pochopit stupiditu“.

Autorka se pondělního čtení v New Yorku nezúčastnila, zůstala doma ve Vídni.

Slavnostní premiéru hry Am Königsweg letos v říjnu uvede divadlo v německém Hamburku.

Elfriede Jelineková proslula řadou provokativních děl. K nejznámějším kromě Pianistky patří román Milovnice či drama Burgtheater, ve kterém se vyrovnává s nacistickou minulostí Rakouska.

Související