Hru předního amerického dramatika Tennesseeho Williamse nazvanou Báječná neděle v parku Crève Coeur si pro svůj režijní debut na divadelním jevišti zvolila pětasedmdesátiletá herečka Iva Janžurová.

Inscenace má premiéru tento čtvrtek 6. dubna v pražském Divadle Kalich, nejbližší reprízy se uskuteční v úterý 9. května a 20. června.

Janžurová před generální zkouškou řekla, že dramatik Williams pro ni vždy byl výsostným autorem.

V této komedii si Janžurová zahrála roku 1984 v Divadle na Vinohradech v české premiéře hry. V režii Stanislava Remundy byly tehdy jejími spoluhráčkami Daniela Kolářová, Eliška Balzerová a Ludmila Vostrčilová.

Nyní Janžurová stejnou postavu Bodey svěřila své dceři Sabině Remundové, do dalších rolí obsadila Barboru Munzarovou a Lucii Žáčkovou. Sama se v inscenaci rovněž objeví.

"Na tento text jsem myslela už dávno, vzpomínala sem na vinohradskou inscenaci a uvědomila jsem si, že pro tento projekt mám vynikající herečky,“ řekla Janžurová.

„Zkoušky byly pro mě příjemnou zkušeností. Vždyť herec se musí často režírovat sám, když je bezradný z připomínek svého režiséra. Navíc jsme si většinu svých autorských komedií s mým manželem Stanislavem Remundou režírovali sami," dodala.

Williamsova Báječná neděle v parku Crève Coeur měla premiéru v roce 1979. Je příběhem vášně a touhy po štěstí, kdy se v žáru horkého dne proplétají osudy čtyř žen.

Oznámení ve společenské rubrice místního nedělníku v každé z nich vyvolá nečekanou aktivitu. Chtějí se vymanit z nijakosti obyčejného života a žít romantický život plný vzruchů.

Iva Janžurová se současně připravuje na další herecký úkol v činohře Národního divadla. Na jevišti Nové scény se 11. května poprvé představí s Janou Preissovou, Johannou Tesařovou, Taťánou Medveckou, Evou Salzmannovou a Karlem Dobrým ve společném projektu s taneční skupinou 420PEOPLE. Má název Křehkosti, tvé jméno je žena.

Související