Na oslavy 100. výročí vzniku Československa v roce 2018 by Praha mohla rozdělit žadatelům granty ve výši 35 milionů. Na jednání výboru pro kulturu to tento týden uvedl radní Jan Wolf za KDU-ČSL a Trojkoalici.

Výsledná částka bude záviset na koaličních jednáních o rozpočtu na příští rok. Stát počítá, že na oslavy výročí vydá 400 milionů.

"Realita při vyjednávání rozpočtu může být jiná. Ale budu k 350 milionům korun na kulturu navrhovat dalších 35 milionů na oslavy výročí," řekl Wolf.

Peníze bude město podle něj rozdělovat podobně jako před dvěma lety částku na oslavy výročí narození Karla IV.

Tehdy hlavní město vyčlenilo 25 milionů korun. Podpořilo z nich například projekty městských částí, korunovační slavnosti nebo festival Praha žije Karlem. Hlavní město navíc otevřelo expozici Praha a Lucemburkové v Domě U Zlatého prstenu za 10 milionů korun.

Stát vydá na oslavy 100. výročí založení samostatného československého státu a připomínku 50. výročí pražského jara a okupace země armádami Varšavské smlouvy 400 milionů korun. Do akcí je zapojeno i připomenutí roku 1993, od kterého je Česko samostatným státem.

Prvních sto milionů by se podle materiálu, který je nyní v připomínkovém řízení, mělo čerpat už letos. Počítá se s celkem 172 akcemi, z toho 52 jich předpokládá česko-slovenskou spolupráci.

Klíčovým projektem oslav je společná česko-slovenská výstava, Národní technické muzeum připravuje výstavu Made in Czechoslovakia 1918 až 1992 – průmysl, který dobyl svět. Speciální koncert chystá též Česká filharmonie.

Související