Úděl umělce s neustálým pnutím mezi touhou po dokonalosti a banální všedností bude tématem nové inscenace Síla zvyku v brněnském HaDivadle.

Tragikomický text vídeňského skandalisty Thomase Bernharda nastudují režiséři Jan Horák a Michal Pěchouček, tedy hosté z pražského Studia Hrdinů.

Hlavní roli v inscenaci dostal Cyril Drozda. Síla zvyku bude mít v HaDivadle premiéru příští pátek 28. dubna.

Děj se točí kolem stárnoucího cirkusáka Caribaldiho, jenž si umane, že se svými artisty ve volném čase nacvičí obtížný kvintet Franze Schuberta Pstruh.

"Na první pohled se zdá, že Caribaldiho svět je černobílý a že on sám je psychopatické monstrum. My ho ale nechceme hodnotit, proto ho vidíme v barevnějším světelném spektru. Respektujeme a obdivujeme ho se vším, co k němu patří," uvedli režiséři Horák s Pěchoučkem.

Caribaldiho ztvární dvaašedesátiletý Drozda, který v HaDivadle působí od roku 1975. Doplní jej výrazně mladší kolegové v úlohách žongléra, krotitele, klauna a vnučky, kteří se pod principálovou knutou nepříliš úspěšně utkávají s hudebními nástroji.

Bernhardova hra měla českou premiéru roku 2009 v Městském divadle Brno.

Bernhard, který žil v letech 1931 až 1989, patřil k nejvýznamnějším německy píšícím autorům druhé poloviny 20. století. V rodném Rakousku má pověst kritika poměrů a provokatéra.

Související