Rodinnou ságu finančníků Lehmanových, která prochází třemi staletími, na jevišti představí brněnské Divadlo Husa na provázku.

Obsáhlou hru, v překladu nazvanou Dynastie, napsal italský dramatik Stefano Massini.

Premiéra se uskuteční ve středu 3. května, reprízy jsou chystané na 4. a 6. května a dále 7. června.

Pád investiční banky Lehman Brothers v roce 2008, největší bankrot v amerických dějinách, nicméně není hlavním tématem inscenace. Rodině původních majitelů už tehdy finanční impérium nepatřilo.

"Jsou to takové dějiny kapitalismu, respektive dějiny euroatlantického světa v posledních zhruba 170 letech, kdy došlo k neuvěřitelné akceleraci," řekl hostující režisér Michal Dočekal, jinak ředitel činohry Národního divadla v Praze. V Brně režíruje poprvé.

Lehmanové začínali ve Spojených státech od nuly, později hráli významnou úlohu v jejich finanční a obchodní historii. Dokázali rozpoznávat potenciál slibných odvětví a podporovat jejich rozvoj.

"Je to příběh individualit v dějinách, příběh vzestupu a pádu," doplnil Dočekal.

Hra popisuje sen, který prorůstá dějinami Ameriky, uvedl dramaturg Miroslav Oščatka. Massiniho text podle něj není hodnotící, ovšem neopomíjí ani sociální aspekty. Zmiňuje též židovský původ Lehmanových.

Text je formálně nezvyklý, hra je velmi obsáhlá, dlouhé pasáže nejsou připsány konkrétním figurám, proto žádné dvě inscenace nemohou být totožné.

Postavy několika generací Lehmanů a desítek dalších rolí si v Huse na provázku rozdělí šest herců a jedna herečka.

Společnost Lehman Brothers patřila ještě na začátku tisíciletí k největším investičním bankám v USA.

Tvrdě ji zasáhla krize hypotečního trhu a během roku 2007 začala ztrácet na tržní hodnotě, její akcie klesaly o desítky procent.

V září 2008 banka po neúspěšném jednání o své záchraně požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli, její pád se stal symbolem globální finanční krize.