Poprvé v České republice toto pondělí zatančí současná hvězda světového baletu, ukrajinský tanečník Sergej Polunin. V historické budově pražského Národního divadla absolvuje dvě vystoupení, jež byla vyprodána během čtyř minut.

Oběma bude předcházet projekce filmu Dancer, který vypráví o Poluninově kariéře.

Představení začínají v 16 a ve 20 hodin. Po projekci Polunin vždy uvede svou choreografii Take Me To Church a posléze bude diskutovat s diváky.

Díky zveřejnění této choreografie na YouTube se tanečník celosvětově proslavil, video zhlédlo téměř 18,5 milionu lidí.

Polunin se v pouhých 19 letech stal sólistou Anglického královského baletu, aby lukrativní pozici následně ze svého rozhodnutí opustil.

Kritika jej častuje přezdívkami jako James Dean baletu nebo nejtalentovanější baletní tanečník své generace. Je přirovnáván též k legendárnímu Michailu Baryšnikovovi.

„Sergej Polunin je dnes, i díky tomuto filmu, globální hvězdou, idolem mladých, svědomím "starých". Jeho příběh je obžalobou systému umělecké praxe, která není ničím jiným než smlouvou s ďáblem, již za děti často podepisují rodiče,“ napsaly o filmu Dancer Hospodářské noviny.

Sergej Polunin získal již několik prestižních ocenění, mezi jinými Prix de Lausanne a Youth America Grand Prix 2006.

Když s ním předloni umělec David LaChapelle natočil taneční variaci na song Take Me to Church od irského zpěváka Hoziera, začala Polunina obdivovat široká veřejnost.

Pražské hostování Polunina připravil producent Milosh Harajda, jinak LaChapellův spolupracovník.

Polunin se narodil 20. listopadu 1989 v ukrajinském městě Cherson. Od čtyř do osmi let trénoval balet na tamní akademii, následující čtyři roky navštěvoval Státní choreografický institut v Kyjevě.

Od třinácti let žil ve Velké Británii a v devatenácti se stal nejmladším sólistou Královského baletu v Londýně. Ve třiadvaceti byl dokonce jmenován uměleckým šéfem souboru.

V roce 2012 Polunin šokoval taneční svět, když oznámil, že s tancem končí, protože se chce věnovat herectví. Nakonec se ale přesunul do Ruska a dále tančí. Rozhodnutí pokračovat v tanci prý přišlo právě během natáčení klipu Take Me To Church, který měl původně být jeho posledním tanečním vystoupením.

Související