Každý Čech chápe, v čem spočívá vtip názvu Strana mírného pokroku v mezích zákona. Stejný druh humoru používali také účastníci pondělní akce zvané Monstrace na pražském Václavském náměstí. Všichni to byli mladí lidé z Ruska, kteří přišli s absurdistickými plakáty typu “Kafka je síla”, “Don’t think of Monstration”, “Nikdo nepřišel”, “Historicky se to tak vyvinulo” nebo ”Neurážejte cit pro humor”.

Mladí lidé tak podpořili akci, která se již třináct let koná na prvního máje v ruském Novosibirsku. “Mně se líbila sama myšlenka nějak vyjádřit společenskou aktivitu, protože lidé jak v Rusku, tak v Česku jsou docela pasivní,” říká Alexandra, která třetím rokem žije a studuje v Česku. “V Praze se akce účastním poprvé, ale už dvakrát jsem na ní byl v mé rodné Jaroslavli,” vypráví student Alexandr.

Akci vymyslel novosibirský umělec Arťom Loskutov v roce 2004. Cílem účastníků je vyjadřovat se pomocí absurdistických, ale současně konceptuálních a paradoxních plakátů. Největší ohlas vzbudila hesla jako “Já už to neudělám”, “Všichni jsou volní” nebo “Kdo je tedy?”.

První Monstrace se zúčastnilo asi osmdesát lidí. Později ale začalo chodit i několik tisíc “monstrantů”. Obvykle se účastníci připojili na konec oficiálních kolon prvomájových demonstrantů a roztáhli své absurdistické transparenty, čímž smysl oficiálních akcí převraceli na hlavu.

Přirozeně se takové gesto líbilo hlavně opozičně naladěným mladým lidem. Na akci je přitahovala nikoliv možnost vyjádřit svou politickou pozici, ale spíše vytvořit svobodný prostor uvnitř téměř sovětského „oficióza“ prvomájových demonstrací. Monstrace tak mezi mladými získala kultovní status.

“Každý rok jsem chodila na Monstraci v Novosibirsku. Když jsem přijela do Prahy studovat, bylo mi líto, že letos budu muset vynechat. Myslím, že Češi mohou ocenit humor této akce, protože tady je to mnohem svobodnější,” říká Vitalija, která v Praze studuje design.

Zmínka o svobodě není náhodná. Autor Monstrace Arťom Loskutov, v minulosti jinak host pražského Fora 2000, byl mnohokrát stíhán. Jednou kvůli údajnému přechovávání marihuany – tu mu policisté podstrčili, ale prokuratura nakonec obvinění stáhla –, jindy za urážku představitelů vlády.

Pořadatel pražské Monstrace Vadim Těrentěv říká, že cílem je podpořit novosibirskou akci. Velký dojem na účastníky udělala česká policistka, která je oslovila před začátkem akce.

“Já sice rusky neumím, ale věřím vám, že na plakátech nemáte nic, co by uráželo Pražany nebo turisty. Takže až budete chtít vyrazit, tak nás zavolejte. Pokud budou jakékoliv problémy, také nás zavolejte,” řekla jim.

Pro srovnání: v posledních letech lidé v Novosibirsku měli velké problémy, když chtěli vytáhnout své veselé plakáty. Sám Arťom Loskutov byl coby organizátor akce opakovaně zadržen.

Loskutov prý ví přinejmenším o šestnácti Monstracích, které se letos uskutečnily ve světě. “Já to nehodlám nijak kontrolovat, Monstrace se mají rozvíjet samy,” říká novosibirský umělec. V samotném Novosibirsku akce letos přilákala několik tisíc účastníků. Hlavním heslem letošního ročníku bylo “Zakázáno v Rusku”. Monstrace se to ale nedotklo – tento rok nikdo zatčen nebyl.