Nadhled, vtip a také pichlavá témata nabízí třetí ročník česko-francouzského divadelního festivalu Sněz tu žábu.

Hlavním hostem, který přehlídku zahájí tento čtvrtek večer v holešovickém Studiu Alta, je soubor Le Cabinet de Curiosites.

Francouzi, jejichž představení bude tlumočeno do češtiny, zvou na inscenaci zvanou Projekt nuda vcelku sebevědomě. Svému „drahému potenciálnímu divákovi“ slibují „výlet do nitra prázdnoty a únavy“, při kterém se budou nudit všichni v hledišti i na jevišti.

Velký ohlas z loňského avignonského festivalu, kde Le Cabinet de Curiosites zaujal i pražské pořadatele, však dává tušit, že jde o velkou nadsázku.

„Ambicí festivalu Sněz tu žábu je ukázat aktuální dění na francouzské divadelní scéně,“ říká za pořadatele Ondřej Roubínek.

Dramaturgická rada přehlídky vybrala pět současných frankofonních her, které byly pro festival poprvé přeloženy do češtiny.

„Dotýkají se témat, o kterých se v Česku moc divadlo nedělá, a zároveň jsou mediálně atraktivní: je to téma imigrantů, terorismus, zabíjení pomocí dronů či problematika (trans)genderu,“ vypočítává Roubínek.

Jednou z linií festivalu jsou také hry pro děti a mládež, mezi něž patří „genderové“ představení Můj bratr, má princezna. Dívka Nina se v něm snaží pochopit mladšího bratra, který se obléká a chová jako holka.

Text Catherine Zambonové, který ve Francii vzbudil značný rozruch, s českými herci zinscenoval režisér Petr Hašek.

Festival do neděle uvede sedm celovečerních představení a také několik scénických skic, „miničtení“ a diskusí. V sekci nazvané Degustace bude uvedena série filmů různě se vztahujících k tématu nedorozumění.

Projekce se uskuteční na patře Kavárny Alta v průběhu celého festivalu.

Související