Na turné po Jižní Koreji odjíždí Pražský komorní balet, taneční soubor spjatý se jménem choreografa Pavla Šmoka. Zúčastní se tanečního festivalu v Pusanu, kde už dříve vystupoval.

Týdenní turné po Jižní Koreji začne tento čtvrtek 1. června. "Prezentace souboru v zahraničí je pro nás nesmírně důležitá. V posledních letech jsme byli v Jižní Koreji hned několikrát, navštívili jsme také Mexiko, Gruzii, Polsko nebo Bosnu a Hercegovinu," vypočítala ředitelka Pražského komorního baletu Ladislava Jandová.

Tentokrát soubor na pusanském festivalu vystoupí dvakrát. Představí se s choreografiemi This is not a kiss! autorů Žiga Jereba a Anny Štěrbové a Mysterium času Hany Polanské Turečkové.

"Letos jsou do Pusanu přizvány dvě desítky významných tanečních souborů z celého světa, aby zde prezentovaly to nejlepší z tanečního umění," doplňuje Jandová.

"První představení odtančíme na venkovní scéně v blízkosti moře a je nám velkým potěšením, že to druhé bylo vybráno pro slavnostní večer v Busan Cinema Center, kterým se celý festival uzavře," řekla ředitelka.

Do Jižní Koreje se soubor letos vrátí ještě jednou. Od 20. do 24. září se představí na Mezinárodním tanečním festivalu Tamra na ostrově Jeju. Na něm se obvykle setkávají asijští umělci.

Pražský komorní balet bude na této tradiční kulturní přehlídce opět jediným evropským reprezentantem.

Pražský komorní balet vznikl v roce 1964 a v tehdejším Československu patřil k prvním představitelům současných proudů v moderním tanci. Soubor založil a dvě desítky let pak vedl choreograf Pavel Šmok, jeden z tuzemských protagonistů moderního tance.

Experimentální studio Balet Praha (později jen Balet Praha) založili v roce 1964 právě Pavel Šmok, Luboš Ogoun a Vladimír Vašut. Na tento projekt v roce 1975 navázal Pražský komorní balet.

Za pět dekád existence se soubor stal významným nezávislým a obecně respektovaným reprezentantem českého tanečního umění doma i v zahraničí a získal řadu ocenění.

Související