Pražská smíchovská náplavka u železničního mostu příští týden ožije divadlem, novým cirkusem, hudbou, kinem, tancem či dílnami pro děti.

Divadlo Bratří Formanů zde od středy 14. do neděle 18. června pořádá první ročník venkovního festivalu Arena 2017. Ten názvem i provedením symbolicky naváže na provoz divadla Smíchovská Arena, jež na stejném místě fungovalo v letech 1891 až 1938 a na jevišti zažilo i Vlastu Buriana.

Festival zahájí česká premiéra inscenace bratří Formanů nazvané Deadtown. Jejím hrdinou je iluzionista a majitel laciného kabaretu posedlý filmem, fotografií a fonografem.

"Kromě starých fotografií vytvořily náš obraz Divokého západu i němé filmové kovbojky a grotesky. Jako naivní děti z malého českého města tedy můžeme snadno uvěřit tomu, že na přelomu 19. století Divoký západ vypadal černobíle nebo byl zabarven jen do měkkého tónu sépie," uvádějí tvůrci.

Na programu jsou i další představení Formanů – loutková pohádka Aladin, což je výtvarné představení Matěje Formana uváděné na lodi Tajemství, nebo intergalaktický výlet s kosmonautem Jurim z Planetaria postaveného na vltavském břehu. Hru o Jurim režíruje Petr Forman.

Vedle divadelních představení festival nabídne další akce. Při koncertech na souši i na lodi se představí skupiny The Prostitutes, Circus Brothers nebo Orchestroj. Sólo koncert u ohně bude mít nevidomý akordeonista Mário Bihári.

Pro zájemce bude na náplavce postaveno i kino maximálně pro dva diváky, takzvaný Cinetandem, kde se budou promítat krátké filmy.

Nudit se nebudou ani děti, v dřevěné dílně na smíchovské náplavce si budou moci vyrobit koníka, ptáčka nebo dřevěný meč a zahrát si třeba na rytíře.

"Naším přáním je, aby se lidi do Areny vybudované na smíchovské náplavce přišli třeba jen podívat. A když už tam budou, tak budu doufat, že se vydají ještě o kousek dál do světa lidské fantazie," uvedl Petr Forman.

Pražské Divadlo Bratří Formanů založilo festival při příležitosti prvního uvedení svého nového představení Deadtown v Česku.

Takzvaný nový cirkus by měl v programu festivalu zůstat i v dalších letech, kromě něj chtějí pořadatelé představit také další divadelní formy.