Taneční soubor 420people při své premiéře na festivalu Fringe v Edinburghu uvede představení nazvané Wind-Up, které je autorským dílem choreografa a tanečníka souboru Václava Kuneše.

Na 70. ročníku Edinburgh Festival Fringe, který se uskuteční ve dnech 4. až 28. srpna, vystoupí pět českých souborů.

Na úspěchy z předchozích ročníků se pokusí navázat Spitfire Company, DOT504, Lenka Vagnerová & Company a Cirk La Putyka.

"Fringe je vlajkovou lodí toho, co děláme v oblasti scénického umění," uvedla Tereza Porybná, ředitelka Českého centra Londýn. Právě Česká centra pomáhají zajišťovat účast českých umělců na festivalu.

Na největší světové přehlídce scénického umění se české soubory pošesté představí pod společnou hlavičkou Czech Showcase.

Tuzemské soubory budou zároveň součástí České sezony ve Skotsku, která od 20. července do počátku listopadu představí též českou literaturu, fotografii a výtvarné umění.

Inscenace 420people nazvaná Wind-Up měla premiéru v roce 2012, podle zástupkyně souboru Barbory Čermákové její výběr pro Fringe vyplynul z přání britských dramaturgů.

"Wind-Up jsme odehráli už v mnoha zemích, od Německa přes Itálii či Finsko až po Mexiko. Máme toto představení takříkajíc pod kůží. Ale tím, jak je Fringe specifická a jaká je tam atmosféra, se samozřejmě těšíme o to víc," uvedl Kuneš.

Soubor Spitfire Company, jenž na festivalu před čtyřmi lety bodoval s inscenací One Step Before the Fall, letos úspěšný kus uvede znovu.

Představení je věnované Muhammadu Alimu, tematizuje motiv boje, vyčerpanosti, projevů Parkinsonovy choroby a kolapsu. Spitfire Company na Fringe uvede také inscenaci Vyprávěč.

Cyrk La Putyka přiveze inscenaci Botacchio.

V minulosti na Fringe oceněná Lenka Vagnerová & Company opět přijede s kombinací tance, fyzického divadla a loutek Gossip.

Soubor DOT504 se pak představí s inscenací You Are Not the One Who Shall Live Long, kterou tanečník Pavel Mašek označil jako "temně krásné představení".

Všechna česká představení se letos poprvé uskuteční na jednom místě v prostoru ZOO Venues, zaměřeném na tanec a pohybové divadlo.

Edinburgh Festival Fringe se za více než 60 let existence stal jedním z největších světových divadelních svátků. Čeští umělci na něm individuálně vystupovali už několikrát. Přivezli několik cen i pozvánek na festivaly v Británii a jinde ve světě.

Související