Ministerstvo kultury poskytne podporu 30,3 milionu korun projektům, které se příští rok uskuteční v rámci připomínek stého výročí vzniku Československa, padesátého výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa a 25. výročí vzniku Česka. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Dotace, o něž se bude možné ucházet v příštím roce, jsou určeny státním i nestátním institucím.

Ministerstvo uvedlo, že připomínkové akce mohou splnit svůj účel jen v případě, že se na nich budou podílet stát, regiony, neziskové organizace i jednotlivci.

Dotacemi chce úřad podpořit pořádání akcí u příležitosti tří výročí, která na příští rok připadají.

Dotace budou rozdělovány v několika tematických kategoriích. Deset milionů korun ministerstvo kultury vyčlení pro výstavy a muzejní programy, dalších deset milionů korun bude určeno pro regionální kulturní akce spojené s výročími.

Na divadelní, výtvarné a hudební projekty připomínající významná výročí ministerstvo uvolní 8,5 milionu korun.

Zbývající peníze mají jít na podporu literárních projektů a na pořádání konferencí a přednášek.

"V souladu s odpovědností státu za kulturní rozvoj života všech občanů bude státní podpora poskytována i projektům předkladatelů stojících mimo resort, a to na principu kooperativního financování. Ministerstvo kultury v souladu s uvedeným usnesením posílí pro tento účel své vybrané dotační programy o celkovou částku 30 348 000 korun," uvedl úřad.

Související