Opera o zakladateli slavné firmy Apple Computer Stevu Jobsovi bude mít o víkendu premiéru v Santa Fe v americkém státě Nové Mexiko. Dílo nazvané (R)evoluce Steva Jobse je podle autora hudby Masona Batese kombinací tradiční a elektronické hudby a vytvořeno bylo s pomocí dvou počítačů Apple.

"Příběh Steva Jobse mě fascinuje. Je mužem, který dokázal minimalizovat a zjednodušovat komunikaci. Život je komplikovaný, ale on měl vizi, jak jej zjednodušit," říká skladatel. 

V osmnácti scénách Bates spolu s libretistou Markem Campbellem rekapituluje v jednoaktové opeře Jobsův život od 70. let, kdy firma vznikla, až do jeho smrti v roce 2011. Za prolog a epilog posloužila autorům "garážová" scéna, v níž Jobs se svým přítelem Stevem Wozniakem sestrojil první počítač.

Opera nemá Jobse oslavovat jako geniálního inovátora, ale přiblížit ho jako člověka, tvrdého vůči zaměstnancům i vůči sobě. "Spád opery je stejně rychlý a dynamický jako technologie, které Jobs vytvořil," tvrdí podle agentury AP autoři.

Partu Jobse se ujal americký barytonista Edward Parks, v díle jako hlavní figury vystupují Wozniak, Jobsova manželka Laurene a jeho buddhistický duchovní rádce Kobun. Opera má být uvedena i na scénách v San Francisku a Seattlu.

O Jobsovi byl v roce 2015 natočen úspěšný film režiséra Dannyho Boyleho a scenáristy Aarona Sorkina. V hlavní roli se představil Michael Fassbender a ve snímku si zahrála i Kate Winsletová.

Související